fot. Rafał Szymański
Dolina Pupilków – tak nazywa się miejsce pochówku, które otworzył pod Słupskiem prezydent Robert Biedroń. Na Pomorzu podobne cmentarze funkcjonują w Gdańsku i Szczecinie.

fot. Rafał Szymański Znajduje się w lesie w Bierkowie. Będzie jedynym tego typu obiektem w regionie. Będą mogły być na nim pogrzebane wszystkie zwierzęta towarzyszące człowiekowi, takie jak m.in.: psy, koty, chomiki, żółwie, papugi.
Barbara Aziukiewicz, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Słupsku mówi, że dla właścicieli zwierząt to ważne wydarzenie:

- Jesteśmy szczęśliwi, że nasze zwierzęta, które są naszymi pupilami, będą miały, gdzie spocząć. Pochowane w lesie byłyby narażone na rozgrzebanie przez inne zwierzęta.

Na terenie Doliny Pupilków wyznaczone są sektory: dla psów, dla kotów i dla pozostałych zwierząt. Pochówki odbywają się w kartonowych pojemnikach lub woreczkach biodegradowalnych. Koszt, w zależności od zwierzęcia wynosi od 70 do 250 zł. Teren każdej kwatery może zostać w dowolny sposób zagospodarowany przez właściciela.

Na Pomorzu podobne cmentarze funkcjonują w Gdańsku i Szczecinie. Na słupskim już leży pierwszy pies - 13-letnia Mela.

rs/ds