fot. Jarosław Rochowicz
Reportaż dziennikarzy Polskiego Radia Koszalin pt. „Sieci śmierci” został uznany przez jury za najlepszy materiał radiowy Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2017”.

Nagrodzony reportaż opisuje historię kutra „Łeb-30”, który 6 grudnia 1959 r. wypłynął w dziewiczy rejs ze Świnoujścia do Łeby. Z powodu pogarszającej się pogody szyper podjął decyzję o zawinięciu do portu w Ustce. Niestety, już na wodach kanału portowego, doszło do tragedii. Jej przyczyny poznaliśmy dopiero po ponad pięćdziesięciu latach.

Reportaż przygotowali dziennikarze Polskiego Radia Koszalin - Jolanta Rudnik i Andrzej Rudnik, prywatnie małżeństwo, a zawodowo - uznani, wielokrotnie nagradzani reportażyści. Materiał państwa Rudników pokonał 24 inne reportaże nadesłane przez dziennikarzy z całej Polski na tegoroczny Ogólnopolski Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2017”. Bursztynowy Mikrofon Radia Koszalin zostaje więc w Koszalinie.

- Ten reportaż to było wiele emocji i wiele niewyjaśnionych, czasami dziwnych historii, które działy się po drodze. Konkurs odbywa się w Ustce, a to właśnie przy wejściu do tutejszego portu zginęli bohaterowie naszego reportażu. Może to jedynie przypadek, ale myślę, że jesteśmy tu po to, by o nich przypomnieć. Dla mnie to bardzo ważne - powiedziała po odebraniu nagrody Jolanta Rudnik.

Drugie miejsce w konkursie zajął reportaż „Dziękuję, że jesteś”, który przygotował Adam Bogoryja-Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia. To historia wyjątkowej miłości Kariny i Piotra - marynarza, który wyznał miłość na Facebooku zanim zdążyli poznać się osobiście. Trzecie miejsce zajął materiał Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) pt. „Siostra Anioł”. Tytułowa siostra to elżbietanka prowadząca hospicjum w Złotowie, córka rybaka z Helu od dziecka nauczona ciężkiej pracy na kutrze. Postanowiła - jako szesnastoletnia dziewczyna - wstąpić do zakonu, pomagać chorym i najsłabszym. Wychowanie i dom rodzinny dały jej siłę i ukształtowały charakter.

Nagrodę publiczności otrzymał reportaż pt. „Żeglarz” autorstwa Beaty Kwiatkowskiej z Programu Internetowego i Cyfrowego DAB+ „Czwórka”. Materiał ten opowiada o jastarnickim kinie „Żeglarz”. Niewielkie kino studyjne swoją opieką otaczają trzy kobiety, przedstawicielki kolejnych pokoleń rodziny Blindow. Historia „Żeglarza” jest fascynująca. Od 1991 r. dzierżawcą kina był Bogdan Blindow - legenda świata kiniarzy. Po jego śmierci właścicielką kina została  jego córka - Dagmara, która prowadzi kino do dziś ze wsparciem mamy Urszuli i córki Patrycji. Bogdan Blindow aktywnie działał, by kino się rozwijało, jednak dziś grozi mu zamknięcie.

Anna Sekudewicz, przewodnicząca jury podkreślała, że do konkursu zgłoszono bardzo zróżnicowane audycje:
- Płynęliśmy łodzią, lataliśmy na paralotni, byliśmy w odległych krajach, odwiedziliśmy stare kino, byliśmy w bardzo wielu miejscach. Powstały fantastyczne filmy bez obrazu - powiedziała Anna Sekudewicz.

Redakcja/ms/ar

fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz

Posłuchaj

„Sieci śmierci” - Jolanta Rudnik, Andrzej Rudnik (Polskie Radio Koszalin)
Jolanta Rudnik, odbierając nagrodę, mówiła, że jest to wyróżnienie bardzo symboliczne
Rozmowa Krzysztofa Plewy z Jolantą i Andrzejem Rudnikami o wrażeniach z tegorocznego konkursu "Bałtyk 2017"
Anna Sekudewicz, przewodnicząca jury