fot. premier.gov.pl
W piątek Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel, a w sobotę wziął udział w monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Te wydarzenia skomentowali w audycji "Po słowie" politycy z naszego regionu.

Zdaniem europarlamentarzysty Prawa i Sprawiedliwości Czesława Hoca to była ważna i potrzebna wizyta.

- Można ją określić mianem wyraźnej, ponieważ powiedzieliśmy sobie szczerze, bez żadnych ogródek, co nas dzieli. A dzieli nas Nord Stream 2 i polityka migracyjna. Łączy nas natomiast wiele rzeczy - stwierdził Czesław Hoc.

Zdaniem posła Platformy Obywatelskiej Stanisława Gawłowskiego niewiele wyniknie z wizyty premiera w Niemczech.

- Z rozmów z panią kanclerz w Belinie nie wynikało nic. Powstał protokół rozbieżności, co oczywiście jest sukcesem, bo przynajmniej wiadomo, w jakich obszarach nie możemy się dogadać. A tych obszarów jest kilka - powiedział Stanisław Gawłowski.

Poseł .Nowoczesnej Radosław Lubczyk stwierdził, że premier Morawiecki ma ocieplać nasz wizerunek za granicą.

- Wszyscy wiemy, że jest to ocieplanie wizerunku przez PiS przy wykorzystaniu premiera Morawieckiego. A decyzje zapadają na Nowogrodzkiej. Europa tak odbiera premiera Morawieckiego - uważa Radosław Lubczyk.

Stefan Romecki, poseł Kukiz'15, jest zdania, że wizyta w Niemczech była dobra i potrzebna.

- Głównym tematem był, co ważne dla nas, Nord Stream 2. To projekt strategiczny dla naszego państwa i Europy. Musimy czekać na dalszy rozwój wypadków, żeby właściwie ocenić wizytę naszego premiera - przekonywał Stefan Romecki.

Jan Głodny z PSL stwierdził, że premier jest w Europie dobrze przyjmowany. Nie znaczy to jednak, że Polska nie ma pewnych problemów w kontaktach zagranicznych.

- Niemcy mówią, że nasze stosunki są tak zrujnowane, że de facto trzeba je budować od nowa. Taka jedna wizyta jeszcze nic nie znaczy. Jeżeli chodzi o Nord Stream, to PiS miał wielkie pretensje do koalicji PO-PSL za Nord Stream 1, a teraz pytam się, co PiS robi w sprawie Nord Stream 2? - powiedział Jan Głodny.

Podczas wizyty w Niemczech premier Mateusz Morawiecki wziął udział w Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Mówił o konieczności zwiększenia siły obronnej Europy. Poruszony został też temat nowelizacji polskiej ustawy o IPN. Odbyła się seria rozmów bilateralnych z udziałem premiera. Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Francji Edouardem Philippem, prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką oraz z premierami Turcji, Austrii i Mołdawii. Rozmowy miały dotyczyć polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej.

W piątek Mateusz Morawiecki spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Politycy rozmawiali o współpracy politycznej i gospodarczej, wspólnych projektach związanych z przemyłem obronnym oraz gazociągu Nord Stream 2, na którego temat strony mają odmienne zdania.

ik/ar

Posłuchaj

Czesław Hoc, europarlamentarzysta PiS
Stanisław Gawłowski, poseł PO
Radosław Lubczyk, poseł .Nowoczesnej
Stefan Romecki, poseł Kukiz'15
Jan Głodny z PSL