W nowej kadencji wspólnie rządzić będą: Porozumienie i PiS. Dokument o współpracy Porozumienia Samorządowego oraz Prawa i Sprawiedliwości podpisali dziś dotychczasowy starosta Krzysztof Lis i wiceminister Małgorzata Golińska - szefowa PiS w powiecie.

To efekt spotkań prowadzonych od kilku tygodni. Bierzemy współodpowiedzialność, bo zależy nam na rozwoju samorządów - wyjaśniała przedstawicielka Prawa i Sprawiedliwości, zdradzając szczegóły współpracy:

- Rozmawialiśmy m.in. o drogach. W powiecie drogi są w złym stanie i jest oczekiwanie, kiedy da się to zmienić. Kolejne kwestie to zmiana infrastruktury sportowej - my już pokazaliśmy, że potrafimy wspólnie zabiegać o dofinansowanie i pozyskiwać środki - i to chcemy kontynuować. No i kwestia zdrowia. Nie da się ukryć, że funkcjonowanie szpitala powiatowego to jest temat, który jest bliski każdemu z nas. I temat, na który dzisiaj będziemy mieli jeszcze większy wpływ.

Porozumienie Samorządowe prowadziło także rozmowy z dotychczasowym koalicjantem, czyli Platformą Obywatelską. Ale Krzysztof Lis, szef Porozumienia pytany o polityczny rozwód odpowiada, że oczekiwania PO były dalekie od współpracy:

- Pewne pomysły i propozycje dotyczyły takich rygorystycznych działań związanych z funkcjonowaniem pewnych instytucji i osób w samorządzie powiatowym. No jeżeli od 12 lat współpracowaliśmy ze sobą i dzisiaj stawia się całkiem odmienne propozycje dotyczące pewnych posunięć, to można sobie zadać pytanie, czy te 12 lat było współpracą, czy też nie.

Jerzy Hardie-Douglas, szef szczecineckich struktur Platformy Obywatelskiej nie chciał komentować rozstrzygnięć koalicyjnych w starostwie.

We wtorek odbędzie się pierwsza sesja Rady Powiatu Szczecineckiego. Jej przewodniczącym zostanie Cezary Jankowski z nauczycielskiej „Solidarności”. Zgodnie z ustaleniami, starostą szczecineckim pozostanie Krzysztof Lis. Jego zastępcą zostanie reprezentant Prawa i Sprawiedliwości. Na razie nie ujawniono nazwiska kandydata.

ms/jr