fot. Rafał Wolny
Parking podziemny, nowa nawierzchnia, stragany i oświetlenie, a wszystko pod dachem. Tak ma wyglądać rynek przy ul. Połczyńskiej. - Obiecują nam to przed każdymi wyborami - komentują handlujący.

O tym, że koszaliński rynek jest w fatalnym stanie wie każdy, kto choć raz robił tam zakupy. - Podczas deszczu nie można normalnie przejść, bo wszędzie woda. Do tego bałagan, a w pobliżu nie ma gdzie auta zaparkować - mówią klienci, których spotkaliśmy na miejscu w ostatni dzień targowy.

- Przez te wszystkie problemy ludzie rzadziej nas odwiedzają, zwłaszcza kiedy pada - przyznają kupcy, którzy uważają, że targowisko musi przejść gruntowny remont. - Przede wszystkim powinno zostać oświetlone i zadaszone, tak jak wygląda to w większych miastach - wskazują.

Z tych oczekiwań zdają sobie sprawę w koszalińskim ratuszu, który właśnie ogłosił przetarg na przygotowanie koncepcji modernizacji targowiska. - Zakładamy, że pojawi się nowa nawierzchnia, stoły handlowe, oświetlenie i dach nad całym rynkiem - wylicza Grzegorz Śliżewski z biura promocji magistratu.

Rozwiązany ma zostać także chroniczny problem braku miejsc postojowych w pobliżu - powstanie parking podziemny pod... płytą rynku. - Nie będzie to łatwe przedsięwzięcie także dlatego, że na czas remontu nie chcemy całkowicie zamykać targowiska, a jedynie częściowo ograniczyć handel, dlatego trzeba będzie to szczegółowo zaplanować logistycznie - podkreśla Grzegorz Śliżewski.

W założeniu prace miałyby być prowadzone na połowie placu, podczas gdy na drugiej wciąż funkcjonowałoby targowisko. - Nie wyobrażamy sobie, jak miałoby to wyglądać. Jest nas tutaj za dużo, żeby wszystkich pomieścić na połowie rynku - zauważają kupcy, którzy sceptycznie podchodzą nie tylko do budowy parkingu, ale i samej obietnicy modernizacji. - Przed każdymi wyborami obiecują nam remont, a jesteśmy już tutaj dwie kadencje i żadnych prac się nie doczekaliśmy - przypominają.

Grzegorz Śliżewski zapewnia jednak, że tym razem rynek doczeka się przebudowy. - W październiku wyłonimy firmę, która przygotuje projekt i latem przyszłego roku zaczniemy prace - zapowiada.

rw/ds

fot. Rafał Wolny
fot. Rafał Wolny