fot. archiwum PRK
O około 10 procent niższe świadczenie emerytalne może otrzymać osoba, która złoży wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu.

To efekt waloryzacji, która właśnie w tym miesiącu ma inny wymiar - tłumaczy Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik ZUS w Gdańsku:

- Waloryzacja ma dwa rodzaje: roczną i kwartalną. Roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy ona składek, które zapisane były na naszym koncie w dniu 31 stycznia. Nie uwzględnia ona składek, które ewidencjonowane są po tej dacie. Roczną waloryzację uzupełnia waloryzacja kwartalna. Tak więc Ci, którzy zdecydowaliby się na złożenie wniosku o emeryturę w czerwcu, mogą mieć świadczenia niższe, niż Ci, którzy zrobią to w innym miesiącu.

Dlatego, jak zapowiada rzecznik ZUS-u, pracownicy obsługujący przyszłych emerytów będą informowali o niekorzystnej dla nich sytuacji: - Jeżeli ktoś zdecyduje się złożyć wniosek w czerwcu to będziemy wskazywali, że to nie jest korzystne rozwiązanie. Oczywiście decyzja o złożeniu wniosku leży po stronie klienta, natomiast ostrzegamy, że to jest działanie, które może się wiązać z pewną stratą  - wyjaśnia.

W oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można skorzystać z porad specjalnych doradców, którzy rozwiążą wszelkie problemy związane z emeryturą.

MS/ez