Od dziś do czwartku będziemy Państwu przybliżać ten urokliwy region - poznamy jego zawiłą historię, wybierzemy się w miejsca znane i te zupełnie przez turystów omijane. Będziemy także poszukiwać regionalnych smaków oraz szukać szczęścia na łowiskach wędkarskich.

Wysoczyzna Polanowska to niezwykła kraina położona zaledwie 37 kilometrów od Koszalina. Sercem regionu jest piękny Polanów - miasto, które swoją historię pisze już przeszło 700 lat. Wśród miejsc, które dla Państwa odwiedzimy są m.in. Święta Góra Polanowska, zamek Podewilsów w Krągu, kościół szachulcowy w Wielinie, elektrownia w Żydowie, czerwony most w Polanowie i taran wodny w Chociminie.

Nasze relacje będą mogli Państwo usłyszeć na antenie Polskiego Radia Koszalin od 8.40 w porannym Studiu Bałtyk, w Na Dobry Dzień, a także w popołudniowym Studiu Bałtyk.

W tegorocznym letnim sezonie odwiedzimy jeszcze nadmorskie Dźwirzyno, okolice Czaplinka, a także Borne Sulinowo. Zapraszamy do podróżowania z Polskim Radiem Koszalin.

Henryk Kilczewski: na dnie Jeziora Zamkowego w Krągu znaleźć można prawdziwe cuda

Zwiedzanie gminy Polanów rozpoczęliśmy od... schowania głowy w wodę. Jarosław Rochowicz zapytał koszalińskiego nurka Henryka Kilczewskiego o skarby, które można znaleźć na dnie Jeziora Zamkowego w Krągu.

- To szczególne jezioro, podobnie jak inne akweny, nad którymi znajdowały się lub znajdują stare wsie czy zamki. Wystarczy wsadzić głowę pod powierzchnię wody, by zobaczyć prawdziwe cuda. Mnie udało się wydobyć ich cały kosz. To w większości rzeczy o dużej wartości emocjonalnej i historycznej, reprezentujące różne okresy w dziejach - powiedział Henryk Kilczewski.

Co konkretnie udało się wydobyć z Jeziora Zamkowego? O tym w poniższej rozmowie.

rozmowa Jarosława Rochowicza z Henrykiem Kilczewskim
Jarosław Rochowicz o atrakcjach i uroku Wysoczyzny Polanowskiej
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun