Dziś w audycji "Po Słowie" rozmawialiśmy m.in. o wyjściu na wolność i politycznej przyszłości posła Stanisława Gawłowskiego.

Na podstawie decyzji sądu Stanisław Gawłowski, poseł z Koszalina, wyszedł na wolność po wpłaceniu pół miliona złotych kaucji. Zdaniem śledczych, tylko tymczasowe aresztowanie może zapewnić odpowiedni tok postępowania. Prokuratura złożyła więc zażalenie na decyzję sądu.

O sprawie rozmawialiśmy z gośćmi audycji "Po Słowie", którymi byli dziś: senator Kazimierz Kleina (PO), Robert Kujawski (PiS), Jan Kozłowski (Porozumienie/ZP) i Eugeniusz Krycki (PSL).

Jak twierdzi senator Kazimierz Kleina- sprawa Gawłowskiego nie jest zakończona. - Sąd uznał, że może być człowiekiem, który funkcjonuje na wolności. Chcę przypomnieć, że Stanisław Gawłowski sam zrzekł się immunitetu, sam zgłosił się do prokuratury, chciał odpowiadać na wszystkie pytania śledczych. PiS'owi zależało na tym, żeby zrobić z tego wielką fetę. 3 miesiące trzymano go w areszcie. Zobaczymy jak się to będzie rozwijało, ja jestem przekonany, że sprawa się zakończy i, że poseł Gawłowski okaże się niewinny. Tylko dlatego, że jest posłem PO robi się z tego wielką kampanię - uważa.

Robert Kujawski podkreślił, że decyzję o tymczasowym aresztowaniu podejmował sąd. - Postępowania nie rozpoczął PiS tylko CBA, jeszcze za rządów Platformy. Warto też przypomnieć, że zwolnienie z aresztu Stanisława Gawłowskiego związane jest z wpłaceniem pół miliona złotych kaucji. To chyba nie jest tak łatwo mieć tyle pieniędzy w kieszeni. A druga rzecz – jeżeli sąd decyduje o tym, że zwolnienie warunkowe jest obarczone tak wysoką kaucją to widać tutaj poważne zarzuty. W stosunku do wszystkich obywateli w Polsce decyzję o tymczasowym aresztowaniu podejmuje sąd na wniosek prokuratury, a nie politycy - dodał. 

Jan Kozłowski stwierdził, że to sąd orzeknie czy poseł Gawłowski jest winny. - Ja myślę, że dzisiaj poseł Gawłowski jest ciężarem dla Platformy Obywatelskiej - zaznaczył.

Eugeniusz Krycki uważa natomiast, że być może dowody nie są wcale jednoznaczne: - Jeżeli prokuratura miała takie mocne dowody to Gawłowski powinien być postawiony pod przyspieszone postępowanie. Jeśli chodzi o kaucję, to zarabiając takie pieniądze jak poseł i umiejętnie je inwestując, to można je zarobić dwa, trzy razy, jeśli jest dobrym ekonomistą - mówił. 

W dzisiejszej audycji politycy mówili także o obchodach 550-lecia parlamentaryzmu w Polsce oraz o zapowiedziach kolejnych protestów. Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Posłuchaj

Po Słowie 16.07.2018r.