fot. Daria Sikorska
Policjanci wydziału kontroli Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie przeanalizowali sprawę użycia paralizatora wobec agresywnego mężczyzny zatrzymanego w Kołobrzegu w lipcu zeszłego roku.

Do interwencji doszło w nocy z 17 na 18 lipca 2016 roku. Policjanci próbowali zatrzymać agresywnego, pijanego mężczyznę, który wcześniej dotkliwie pobił inne osoby. Mężczyzna próbował uciekać i stawiał opór. Postępowanie kontrolne wykazało, że policjanci zasadnie użyli wobec niego tasera, obezwładniając go na ulicy.

Zastrzeżenia w tej sprawie dotyczyły jednak późniejszego użycia tasera poza miejscem interwencji. O tym mężczyzna powiadomił prokuraturę 25 lipca 2016 r. Policjanci wydziału kontroli uznali, że funkcjonariusze naruszyli dyscyplinę służbową. Wobec trzech z nich wszczęto postępowania dyscyplinarne i uznano ich za winnych oraz wymierzono im kary o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku (aktualnie zostali zawieszeni po wydaniu przez prokuraturę postanowienia o przedstawieniu zarzutu). Czwarty policjant został zwolniony ze służby.

W tej sprawie od końca lipca 2016 roku toczy się postępowanie prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Białogardzie.

Redakcja/KWP Szczecin/ar