fot. ZSI Słupsk/Facebook
Katarzyna Wrońska i Joanna Kołodziejska, uczennice Zespołu Szkół Informatycznych, same stworzyły projekt i zespawały części urządzenia. Dzięki niemu pomysłowe dziewczyny dostały się do finału ogólnopolskiego konkursu "Młody Innowator".

Udział w finale to docenienie projektu Katarzyny Wrońskiej i Joanny Kołodziejskiej i wielkie wyróżnienie. Konkurs "Młody Innowator" jest bowiem organizowany przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Towarzystwo Kultury Technicznej oraz Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów.

Jak działa zgniatarka do butelek PET i puszek?

- Urządzenie składa się z tuby i dźwigni. W tubę wkładamy butelkę lub puszkę i ją zgniatamy. Zgniecione opakowanie wypada dołem. Urządzenie zrobiłyśmy same w garażu, pod okiem taty  - mówią dziewczyny.

Nad ich pracą czuwała także nauczycielka matematyki, Monika Skwarek, która potwierdza, że uczennice wykazały się ogromną pracowitością:

- W ramach konkursu dziewczyny miały wykazać koszty tego urządzenia, jego zalety i ewentualne wady. Musiały też przedstawić komisji konkursowej wszystkie szkice projektowe - mówi Monika Skwarek.

Finał konkursu "Młody Innowator" już w czerwcu. W zmaganiach bierze udział jeszcze jeden projekt ze Słupska. To prototyp mobilnego przejścia dla pieszych.

ms/ar

fot. ZSI Słupsk/Facebook

Posłuchaj

Jak działa zgniatarka do butelek PET i puszek?
Monika Skwarek, nauczycielka matematyki