fot. twitter.com/ Kancelaria Prezydenta
Święto Sił Zbrojnych obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku. Obchody rozpoczęła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Andrzej Duda wręczył 11 oficerom Wojska Polskiego akty mianowania na stopnie generalskie i admiralskie. Ponadto Szef Sztabu Generalnego generał broni Rajmund Andrzejczak otrzymał akt wskazania na Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych na czas wojny.

W południe odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wieńce. Prezydent jest także obecny na Wielkiej Defiladzie Niepodległości, która podzielona została na trzy główne części: defiladę pieszą, defiladę pojazdów oraz defiladę historyczną. Łącznie w defiladzie weźmie udział ponad tysiąc żołnierzy.

Wieczorem na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Andrzej Duda obejrzy widowisko „Wolność we krwi” . Jacek Majcherek z NBP powiedział, że w przedstawieniu w sposób symboliczny zostanie przedstawiona najnowsza historia Polski. Wyjaśnia, że losy zwykłej polskiej rodziny zostaną przedstawione z perspektywy głównej bohaterki, która urodziła się 11 listopada 1918 roku. Dodaje również, że widowisko nie przypadkiem zostanie wystawione na placu Piłsudskiego, bo to właśnie w tym miejscu działo się wiele ważnych dla Polaków wydarzeń, takich jak m.in. pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do ojczyzny.

Życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego na twitterze złożył także minister Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

15 sierpnia 2007, pierwszy raz w powojennej historii Polski miała miejsce defilada nawiązująca do tradycji II Rzeczypospolitej. Około stu pojazdów i tysiąca żołnierzy (w tym reprezentacyjny pododdział francuski) przedefilowało Alejami Ujazdowskimi w Warszawie. Nad trasą defilady przelatywały samoloty i śmigłowce. Uroczystości rozpoczęły się od przeglądu oddziałów, którego dokonał prezydent Lech Kaczyński.

Red.