fot. szczecin.uw.gov.pl
Uroczystość wbicia łopaty pod budowę odcinka Goleniów- Koszalin na drodze S6 obyła się dziś pod Żółwią Błocią, na węźle Goleniów-lotnisko. W ten sposób rozpoczęła się zasadnicza część robót budowlanych na wszystkich sześciu odcinkach drogi S6 od Goleniowa do Koszalina. Ich łączna długość to 120 km.

Drogą tą powinniśmy pojechać już w 2019 roku. Od wiosny ubiegłego roku budowana jest również obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu S6, tak więc łączna długość budowanej w regionie drogi to 140 km. To najdłuższy w kraju odcinek drogi szybkiego ruchu w budowie. Podczas uroczystości wojewoda Krzysztof Kozłowski podkreślił, że nigdy w historii regionu nie budowano jednocześnie tylu nowych dróg, a budowa trasy S6 to jedna z najważniejszych inwestycji, jakie trwają na Pomorzu Zachodnim.

Budowany odcinek drogi ekspresowej połączy Koszalin ze Szczecinem. Droga ta, poprzez trasę S3, znacząco poprawi też skomunikowanie zachodniopomorskiego pasa nadmorskiego z południem Polski.

Inwestycja rozpoczyna się od węzła Goleniów Północ łączącego S6 z drogą S3. Dalej nowa trasa będzie biegła w zbliżeniu do istniejącej drogi krajowej, aby w rejonie miejscowości Wicimice odejść od obecnego przebiegu DK nr 6. Nowym przebiegiem droga będzie prowadziła w kierunku Kołobrzegu i dalej Koszalina, gdzie połączy się z budowaną obwodnicą tego miasta.

Droga będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Na trasie drogi S6 powstanie 11 węzłów drogowych, 111 obiektów inżynierskich (wiadukty, mosty, estakady i przejścia dla zwierząt), 6 miejsc obsługi podróżnych i 3 obwody utrzymania drogi ekspresowej.

W dzisiejszej uroczystości udział wzięli m.in: wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Jerzy Kwieciński, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit, minister Paweł Mucha, posłowie na Sejm RP – Artur Szałabawka i Leszek Dobrzyński oraz dyrektor szczecińskiego oddziału GDDKiA Łukasz Lendner.

Redakcja/ar

fot. UW Szczecin
fot. UW Szczecin
fot. UW Szczecin
fot. UW Szczecin
fot. UW Szczecin