CBA w Zakładach Chemicznych w Policach. 10 osób zatrzymanych | Źródło: TVP Info
fot. TVP Info
CBA zatrzymało we wtorek 10 osób w związku z aferą w Zakładach Chemicznych w Policach. Wśród zatrzymanych znaleźli się dwaj działacze Platformy Obywatelskiej i były prezes Zakładów Chemicznych w Policach.

CBA zatrzymało 10 osób związanych z zarządem Zakładów Chemicznych w Policach. - Chodzi między innymi o członka zarządu zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej Maciej G. i jednego z działaczy lokalnych, który do niedawna miał kierować strukturami Platformy Obywatelskiej w Stargardzie – oświadczyła na antenie TVP Info dziennikarka Anita Gargas, autorka magazynu śledczego emitowanego na antenie TVP1.

Jak czytamy w komunikacie prokuratury Regionalnej w Szczecinie na ich działalności spółka straciła co najmniej 30 mln złotych i została narażona na stratę kolejnych 2,5 mln. Wszyscy zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty i zostali przesłuchani.

– Zakłady Chemiczne w Policach to bardzo ważna gałąź grupy Azoty. Fakt, że funkcjonariusze CBA zatrzymali jednego dnia 10 osób wskazuje, że ta afera będzie zataczać szersze kręgi – dodała.

Wobec wszystkich zatrzymanych skierowano wnioski o areszt. Wśród zatrzymanych są członkowie zarządu Zakładu Chemicznego w Policach, m.in. były prezes.

Piotr Kaczorek z Wydziału Komunikacji Społecznej CBA wyjaśnił, że jeden z wątków śledztwa dotyczy podjętych w 2014 r. decyzji o inwestycji w kopalnie fosforytów w Senegalu w ramach spółki African Investment Group SA z Grupy Azoty. Trzem byłym członkom zarządu zakładów prokurator zarzuca, że wspólnie z byłym dyrektorem African lnvestment Group podpisali umowy, wypłacili 6 mln dolarów mając świadomość, że usługi nie zostały faktycznie wykonane.

„Śledztwo jest wielowątkowe” – zaznaczył Piotr Kaczorek. Agenci CBA przeszukali kilkadziesiąt miejsc w Polsce – mieszkania oraz siedziby firm kooperujących z Zakładami. Prowadzący postępowanie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.

Sąd omówił tymczasowego aresztowania dla żadnego z dziesięciu podejrzanych w Aferze Polickiej. Tym samym szczeciński sąd odrzucił wniosek prokuratury regionalnej. Prokuratura będzie odwoływać się od tej decyzji.


TVP Info/IAR/ez