fot. Odjazdowa Sztuka Koszalińska
Młodzieżowy społeczny projekt z Koszalina najlepszy w kraju. "Odjazdowa sztuka koszalińska" zwyciężyła w kategorii kultura w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii".

Podczas uroczystej gali w Warszawie autorki projektu - licealistki z I LO im. Stanisława Dubois odebrały główną nagrodę - Złotego Wilka. Nagrodzonych zostało jeszcze 12 projektów dotyczących między innymi zdrowia, sportu, technologii, edukacji i charytatywnej zbiórki.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin podkreślał, że uczestnicy "Zwolnionych z Teorii", realizując swoje projekty zdobywali umiejętności potrzebne w życiu zawodowym.

O główne nagrody walczyło prawie dwa tysiące uczniów i studentów. Celem olimpiady jest realizacja projektów społecznych, lokalnych inicjatyw pozytywnie oddziałujących na otoczenie.

Koszaliński projekt "Odjazdowa Sztuka Koszalińska" realizowany był przez tydzień w kwietniu. Jego celem było przybliżenie sztuki, promowanie kultury i lokalnych artystów w nietypowych miejscach np. na Rynku Staromiejskim i w autobusach (można było w nich posłuchać poezji czy obejrzeć zdjęcia z różnych zakątków świata).

Patronem medialnym projektu było Polskie Radio Koszalin.

Podczas dzisiejszego finału Olimpiady wręczone też zostały nagrody zwycięzcom Rankingu Szkół Kompetencji Przyszłości. Obejmuje on 140 placówek. Wśród nich na 57 miejscu jest I LO z Koszalina, na 66 II LO ze Słupska. Na najwyższym podium liceum z Olsztyna. Autorem zestawienia jest Fundacja Social Wolves przy wsparciu między innymi Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz resortu edukacji.

AK/IAR/ez