fot. prk24.pl
Sejm 23 stycznia tego roku przyjął ustawę o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Jakub Pyżanowski, prezes okręgu koszalińskiego partii Porozumienie Jarosława Gowina, w rozmowie z Cezarym Szewczykiem, wyjaśnia jakie udogodnienia zostały wprowadzone.

- Głównym celem wprowadzonych zmian jest ograniczenie biurokracji. Chodziło nam też o to, żeby doprecyzować niejasne przepisy, zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe i usprawnić przebieg procesu inwestycyjnego - powiedział Jakub Pyżanowski. - Wśród konkretnych rozwiązań jest na przykład mniej formalności przy składaniu wniosku o pozwolenie na budowę. Budujący będzie składać mniej dokumentów. Projekt techniczny będzie wręczany kierownikowi budowy kiedy będzie rozpoczęcie robót, a do urzędu składany dopiero na koniec procesu budowlanego, na etapie udzielania pozwolenia na użytkowanie. Dzisiaj trzeba złożyć cztery egzemplarze projektu wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę, a po zmianach będą to trzy egzemplarze. Chcieliśmy też zlikwidować takie absurdy, jak pozwolenia na budowę biletomatów, bankomatów czy paczkomatów. Dotychczas przepisy w tym zakresie były bowiem niejasne - dodał.

Więcej o nowych rozwiązaniach prawnych w zakresie budowlanych procesów inwestycyjnych w poniższej rozmowie Cezarego Szewczyka z Jakubem Pyżanowskim.

red./ar

Posłuchaj

rozmowa Cezarego Szewczyka z Jakubem Pyżanowskim