Fragment wizji lokalnej z 5 maja 1993 roku (fot. youtube.com)
Biegli, którzy przygotowali już wstępną opinię na temat Leszka Pękalskiego uważają, że należy przyjrzeć się jego psychicznej kondycji w zamkniętym ośrodku w Gostyninie.

W grudniu mężczyzna może wyjść na wolność, ale dyrektor Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim, w którym przebywa Pękalski, chce umieszczenia go w zamkniętym ośrodku w Gostyninie. Niedawno sąd w Słupsku wydał wyrok łączny na Pękalskiego, który o dwa lata skraca mu karę. Mężczyzna może być wolny 11 grudnia.

Leszek Pękalski często znikał z domu na kilka dni, a po powrocie nie mówił rodzinie, gdzie był. Dużo podróżował pociągami, nocował w lasach. W grudniu 1992 roku został aresztowany jako podejrzany o zabójstwo nastoletniej Sylwii. Biegli psychiatrzy po kilkumiesięcznej obserwacji stwierdzili u niego upośledzenie umysłowe i zaburzenia seksualne.

Prokuratura próbowała udowodnić mu 17 morderstw, popełnionych między 1984 i 1992. Ostatecznie udowodniła tylko jedno, dokonane koło wsi Jezierze na 17-letniej Sylwii z Darskowa. Został za nie skazany w 1996 roku na karę 25 lat pozbawienia wolności. Pod koniec odbywania kary przez Pękalskiego prokuratura w Gdańsku oraz policjanci z tzw. Archiwum X powrócili do jego sprawy, badając zbrodnie z przeszłości, których sprawcy wówczas nie zostali wykryci.

Redakcja/ar