fot. OSP Orzysz/archiwum
Najwięcej interwencji, ponad 400, było w województwie małopolskim. Wiele także zanotowano w województwach kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz łódzkim.

W całej Polsce silna wichura uszkodziła 32 budynki w tym 21 mieszkalnych. Wszystkie zostały zabezpieczone przez strażaków. Interwencje związane były głównie z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic i ulic oraz usuwaniem powalonych drzew, które tarasowały wiele dróg i szlaków kolejowych. Ranny został jeden strażak w województwie łódzkim, który usuwał skutki burzy.

Ze względu na pogodę zdecydowano wczoraj o prewencyjnej ewakuacji obozów harcerskich w Witowie i Juszczynie w województwie małopolskim, w Czersku Świeckim w województwie kujawsko-pomorskim oraz dwóch obozów w Wiośnie w województwie świętokrzyskim. Łącznie z tych czterech obozów ewakuowano 427 osób. W Krościenku z pola namiotowego, na którym było kilkadziesiąt przyczep i namiotów ewakuowano 100 osób.

Ze względu na wezbrane wody wyłączono z eksploatacji tymczasowy most na zakopiance w Białym Dunajcu. W powiecie limanowskim z uwagi na podtopienie i osuwiska zamknięto sześć dróg.

Synoptycy na dziś przewidują również możliwość wystąpienia intensywnych opadów deszczu. Pogoda będzie miała niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie i sprawność psychofizyczną na drogach zwiększy się ryzyko wypadków i kolizji.

IAR/ds