fot. Rafał Wolny
W miejscowości Pyszka między Kołobrzegiem a Dygowem powstaje skansen tematyczny. Przybliży życie wikingów, którzy zamieszkiwali te tereny.

Inicjatorem budowy jest stowarzyszenie "Kreatywni Koło Brzegu". - Pomysł zrodził się stąd, że około pół kilometra dalej odkryto groby wikingów - mówi Monika Różewska-Chudzik, wskazując, że wioska będzie łączyć elementy tradycyjnego skansenu z nowoczesnymi multimediami.

Budowa trwa od ostatniej jesieni. Najwięcej pracy pochłania stawianie chat z drewnianych bali - Staramy się robić wszystko tak, jak dawniej - mówi Aleksandar Kurban z międzynarodowej firmy, która specjalizuje się w tego typu odtworzeniach.

Domów będzie dziesięć, a każdy dedykowany określonemu rzemieślnikowi lub wodzowi. Ponadto w osadzie znajdzie się zbrojownia, a całość będzie otoczona palisadą. - Goście będą mogli zapoznać się z codziennym życiem wikingów, ale także wcielić się w ich role. Ponadto popływać wikingową łodzią i obejrzeć walkę wojowników - wymienia niektóre atrakcje Monika Różewska-Chudzik.

Inwestycja pochłonie ok. 5,5 mln zł, z czego półtora miliona pochodzić będzie z pieniędzy unijnych - w piątek podpisano umowę na dofinansowanie z RPO. -  Szukaliśmy inwestycji budujących lokalną tożsamość, a zarazem atrakcyjnych turystycznie - uzasadnia Jarosław Rzepa, wicemarszałek województwa.

Wioska Wikingów będzie częścią powstającego pod Dygowem Parku Rozrywki. Jego otwarcie zaplanowano na koniec maja. Skansen zostanie udostępniony miesiąc później.

rw/ds

fot. Rafał Wolny
fot. Rafał Wolny
fot. Rafał Wolny
fot. Rafał Wolny
fot. Rafał Wolny