fot. prk24.pl
Wiceminister środowiska oraz szczecinecka posłanka Prawa i Sprawiedliwości, która jest w Pułtusku na wieczorze wyborczym Andrzeja Dudy, podkreśliła w rozmowie z Mateuszem Sienkiewiczem, że atmosfera w sztabie jest radosna, ale wciąż jest duże oczekiwanie na ostateczne wyniki.

Według sondażu exit poll Ipsos ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda uzyskał poparcie 50,4 procent głosujących, a Rafał Trzaskowski - 49,6 procent. Frekwencja wyniosła 68,9 procent.

- Pan prezydent podczas przemówienia zaznaczył, że to są wyniki sondażowe. Wskazał, że wciąż czeka na ostateczne wyniki, które potwierdzą jego zwycięstwo. Już dzisiaj podziękował za rekordową frekwencję. Dla mnie jednak najważniejsze były słowa nawołujące do wzajemnego szacunku - bez względu na to, na kogo głosowaliśmy i czy nie głosowaliśmy - powiedziała Małgorzata Golińska.

Jak dodała, kampania była brutalna i wierzy w odbudowanie wspólnoty przy dobrej woli obydwu stron: - Andrzej Duda wraz z rodziną byli atakowani. Teraz prezydent wyciągnął rękę. To właśnie on i jego rodzina nawołują do wspólnoty. Mam nadzieję, że wulgaryzmy, które pojawiały się w mediach społecznościowych, odejdą oraz będzie jakaś refleksja.

Według exit poll Ipsos Andrzej Duda wygrał w siedmiu województwach, a Rafał Trzaskowski - w dziewięciu, w tym Zachodniopomorskiem. - Nie jestem zasmucona tym, że nasze województwo jest po stronie Trzaskowskiego. Każdy z nas ma prawo popierać, kogo chce. Dla mnie to jest kwestia pewnego wyzwania, by pokazywać to, co udało się zrobić przez ostatnie pięć lat. Być może nie wszyscy byli w stanie to dostrzec - zaznaczyła Golińska.

Jak podkreśliła, jeśli wyniki potwierdzą się, Andrzej Duda przez najbliższe pięć lat będzie jeszcze bardziej otwarty jako prezydent: - Już na dzisiaj zaprosił Rafała Trzaskowkiego z małżonką do pałacu prezydenckiego, by podać sobie sobie dłoń. Apelował także o wielką polską koalicję. Symbolem jego prezydentury może być próba łączenia Polaków pomimo podzielenia.

red./ms/rż

Posłuchaj

rozmowa Mateusza Sienkiewicza z Małgorzatą Golińską