fot. Paweł Chyb
Problem rybołówstwa bałtyckiego, turystyka bałtycka, transport morski, rozwój przemysłu stoczniowego. To tylko niektóre tematy, które były poruszane podczas trzeciego Konwentu Morskiego w Kołobrzegu.

W Konwencie Morskim w Kołobrzegu uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński, europoseł Czesław Hoc, doradca ministra gospodarki morskiej Grzegorz Hałubek, ks. bp Krzysztof Zadarko oraz prezesi firm gospodarki morskiej z całego regionu, administracja morska i samorządowcy.

Takie spotkania są potrzebne, integrują środowisko i pozwalają rozwiązywać problemy gospodarki morskiej - powiedział Polskiemu Radiu Koszalin prezes zarządu stoczni szczecińskiej Andrzej Strzeboński:

- Ujawnienie problemu powoduje pracę nad nim. Naszym zadaniem jest określić, co jest niezbędne, żeby nie było już narzekania. Chcemy, by to rybołówstwo się rozwijało.

Podczas konwentu padły ostre słowa o zrujnowaniu polskich stoczni. - Przemysł stoczniowy odradza się a osoby które doprowadziły do jego upadku powinny być rozliczone - powiedział Paweł Brzezicki zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej. - Ktoś, kto to zepsuł, to niestety powinien dostać po łapach – mówił.

Doradca ministra gospodarki morskiej Grzegorz Hałubek w swoim wystąpieniu zasygnalizował powtarzające się od wielu lat problemy degradacji Bałtyku - a także zwrócił uwagę, że europejskie organizacje ekologiczne przestały interesować się Bałtykiem - Morze ginie, a Zielonych na nim nie ma – mówił.

Konwent Morski został powołany w grudniu minionego roku. Jego zadaniem jest między innymi opiniowanie kierunków działania resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej oraz tworzenie projektów. Kołobrzeski 3. Konwent Morski zgromadził ponad 200 uczestników.


JB/ez

Posłuchaj

Paweł Brzezicki - zarządca komisaryczny Polskiej Żeglugi Morskiej
Andrzej Strzeboński - prezez zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego
Grzegorz Hałubek - Ministerstwo Gospodarki Morskiej
kpt. Wojciech Podbroczyński - organizator kołobrzeskiego spotkania
Czesław Hoc - europoseł, Prawo i Sprawiedliwość
Joachim Brudziński - wicemarszałek Sejmu, Prawo i Sprawiedliwość