fot. Renata Pacholczyk
Kombatanci, żołnierze i mieszkańcy oddali hołd walczącym pod Monte Cassino przed koszalińskim pomnikiem generała Władysława Andersa.

Franciszek Stec z koszalińskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podkreślał podczas uroczystości znaczenie tej historycznej bitwy: - Liczono, że walka na Zachodzie będzie miała wpływ na losy Ojczyzny. To rocznica, która przynosi chlubę polskim żołnierzom.

Dziś kwiaty pod pomnikiem generała Władysława Andersa złożyli także mieszkańcy Koszalina. - Przyszliśmy, aby uczcić pamięć naszych dzielnych żołnierzy. To była przecież jedna z największych bitew w historii polskiej armii.

Centralne uroczystości 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino odbędą się w sobotę, wezmą w nich udział prezydent Andrzej Duda i po raz pierwszy prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także „bitwą o Rzym”, trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 r. i składała się z czterech bitew między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie położonego na wzgórzu klasztoru. 18 maja 1944 r. po zaciętych walkach zdobył go 2. Korpus Polski, dowodzony przez gen. Władysława Andersa. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, a 2931 zostało rannych.

rp/ar

fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk

Posłuchaj

mieszkańcy Koszalina
Franciszek Stec z koszalińskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej