fot. Rafał Wolny
Gmina Drawsko Pomorskie nie chce przyłączenia do niej zadłużonej na ok. 40 milionów złotych gminy Ostrowice. O tym, co z tym zrobić dyskutowali dziś na naszej antenie uczestnicy audycji „Po słowie”.

Poseł .Nowoczesnej Radosław Lubczyk zauważył, że zadłużoną gminę można podzielić na kilka samorządów: - Dlaczego ma być ona przyłączona tylko do jednej gminy? Można ją podzielić na kilka samorządów, które są wokół - mówił.

Stefan Romecki z Kukiz'15 jest przeciwko płaceniu długów przez inne samorządy, jego zdaniem powinna to zrobić strona rządowa:- Dopuszczono do ogromnego zadłużenia Ostrowic, więc niech teraz spłacają dług ci, którzy na to pozwolili - podsumował.

Poseł Stefan Strzałkowski z PiS zaproponował przejęcie Ostrowic przez trzy okoliczne samorządy – Drawsko, Złocieniec i Czaplinek. Poseł wspomniał także o rządowej pomocy: - Rząd już zadeklarował 12 milionów złotych z tych 42 do spłaty - mówił.

Stanisław Gawłowski z PO wskazuje, skąd mogą pochodzić środki na spłatę zadłużenia: - Do dyspozycji rządu są pieniądze, które są dedykowane na rzecz łączenia gmin. Wystarczy, by ta ekstra premia była przeznaczona na spłatę długów – wyjaśniał.

W Drawsku Pomorskim trwają konsultacje w sprawie przyłączenia Ostrowic. Zgodnie z zapowiedziami MSWiA ma się to stać z początkiem roku. Na jakich warunkach ostatecznie - jak na razie nie wiadomo.


PM/ez