fot. twitter.com/genoacfc
W katastrofie wiaduktu na przedmieściach Genui zginęło co najmniej 30 osób, jest wielu ciężko rannych - poinformował wicepremier Włoch Matteo Salvini. Zawalił się ponad stumetrowy odcinek wiaduktu na autostradzie. Trwa akcja ratunkowa.

Biorą w niej udział ekipy straży pożarnej z ciężkim sprzętem, psami i helikoptery. Z rumowiska wydobywani są zabici i ranni. Włoskie MSW poinformowało, że niemal na pewno śmiertelnych ofiar jest więcej. Do szpitali przewieziono dotychczas 6 osób w stanie ciężkim. Pięcioro dalszych hospitalizowanych odniosło nieco lżejsze obrażenia. Naoczni świadkowie mówią, że wiadukt runął, gdy uderzył w niego piorun. W rumowisku znajduje się co najmniej 10 samochodów, w tym TIR.

Wiadukt zbudowany został w 1967 roku. Liczy 1200 metrów i wznosi się na filarach na wysokości 90 metrów. Runął odcinek nad rzeką Polcevera tuż obok osiedla mieszkaniowego. Eksperci wskazują, że z powodu degradacji materiałów budowlanych wiadukt powinien być już dawno zamknięty.

Minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini powiedział, że z powodu zaniedbań wiele mostów, wiaduktów i budynków we Włoszech grozi zawaleniem. - Już dziś wieczorem rozpocznie się śledztwo i poszukiwanie konkretnych osób, które ponoszą odpowiedzialność za tę tragedię - zapowiedział. Matteo Salvini dodał, że rząd natychmiast zainwestuje poważną sumę w remont infrastruktury, nie oglądając się na unijne ograniczenia wydatków z budżetu. Na miejsce katastrofy przybył premier Giuseppe Conte. Prezydent Sergio Mattarella wyraził współczucie rodzinom ofiar.

Depeszę kondolencyjną na ręce prezydenta Włoch przesłał prezydent Andrzej Duda. "W imieniu narodu polskiego oraz własnym składam na ręce Pana Prezydenta najszczersze kondolencje oraz wyrazy współczucia dla rodzin ofiar" - napisał Andrzej Duda. Prezydent wyraził również nadzieję, że uda się uratować osoby uwięzione pod gruzami.

Kondolencje na ręce włoskiego ministra infrastruktury i transportu Danilo Toninelliego przesłał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. "Pragnę przekazać życzenia powrotu do zdrowia wszystkim rannym, którzy ucierpieli w wyniku tej katastrofy" - napisał minister.IAR/ar