fot. TVP Parlament
Zdaniem senatorów opozycji za sprawą tej ustawy dokonuje się przewrót konstytucyjny. Politycy PiS uspokajali, że podobne systemy działają w wielu krajach europejskich, a zmiana jest niezbędna by sądy pracowały dobrze i uczciwie.

16:45
Zbigniew Ziobro: jedyną naszą intencją jest naprawa wymiaru sprawiedliwości.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister sprawiedliwości powiedział: Projektowana ustawa nie dotyczy Państwowej Komisji Wyborczej, a wyłącznie Sądu Najwyższego. Fakt, że nie wprowadziliśmy takich zmian jest najlepszym dowodem na to, że naszym celem nie jest ingerencja w proces wyborczy.
Zapewnił też, że wszyscy powołani przez prezydenta Bronisława Komorowskiego członkowie PKW będą nimi do końca dziewięcioletniej kadencji. - Nie mamy tych intencji, które przypisuje nam opozycja - podsumował minister.
16:05
Prezes Izby Karnej SN: ustawa rozpatrywana w trybie pendolino.

Chodzi o to, że to będzie nie ten sąd, o którym mowa w polskiej konstytucji i to jest moją wielką troską i dlatego bardzo państwa proszę, żebyście, państwo, nad tym aspektem nowelizacji, a właściwie nie nowelizacji tylko uchwalania zupełnie nowej ustawy o SN, się pochylili – apelował Zabłocki. Prezes Izby Karnej SN zarzucił PiS-owi, że ustawa jest rozpatrywana „w trybie pendolino”.
Mówca zwrócił uwagę na fakt, że na okres przejściowy sędziów wyznaczy minister sprawiedliwości, „który jest jednocześnie prokuratorem generalnym i czystej wody politykiem”. – To oczywiście nie jest zarzut tylko uświadomienie sytuacji – powiedział Zabłocki.15:37
Platforma Obywatelska apeluje do prezydenta o zawetowanie reformy sądownictwa.

Na decyzję Andrzeja Dudy czekają nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz ustawa o ustroju sądów powszechnych. W Senacie trwają prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym, którą wczoraj uchwalił Sejm.
Szef PO Grzegorz Schetyna mówił podczas konferencji prasowej, że Andrzej Duda powinien wsłuchać się przede wszystkim w głos ludzi, którzy wczoraj przed Pałacem Prezydenckim domagali się weta.
14:33
Poseł PiS Józef Leśniak złożył dziś do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez posła PO Tomasza Lenza.

Zarzuca mu naruszenie nietykalności cielesnej podczas nocnych obrad Sejmu, gdy doszło do drugiego czytania projektu ustawy o reformie Sądu Najwyższego.Stanisław Karczewski | Źródło: TVP Info 13:58
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski o pracach Senatu.
- Dbamy o to, by w obrębie Parlamentu był porządek i abyśmy mogli w spokoju obradować - powiedział Stanisław Karczewski. Marszałek dodał, że zarzuty senatorów PO, że uniemożliwia zadawanie przez nich pytań są nieprawdziwe.
Stanisław Karczewski zapewnił, że głos będzie mógł zabrać Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Nie ma prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, jest natomiast wiceprezes, który również będzie mógł wygłosić przemówienie. Głos zabierze także prawdopodobnie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Dzisiaj ustawę przed Senatem miał przedstawiać wicemarszałek Michał Seweryński z PiS, jednak zasłabł i trafił do szpitala - mówił marszałek Karczewski. Teraz czuje się już dobrze i wyszedł do domu.


Paweł Szefernaker | Źródło: TVP Info 13:45
Minister Paweł Szefernaker i grupa młodych parlamentarzystów PiS apelują do młodych osób, które uczestniczą w protestach przeciw zmianom w Sądzie Najwyższym.

W imieniu grupy młodych posłów PiS do prezydenta zwrócił się minister Paweł Szefernaker z Kancelarii Premiera. Przypomniał, że w kampanii wyborczej Andrzej Duda miał wsparcie ich i wielu młodych osób.
- Panie prezydencie, nasz prezydencie, ma Pan nasze wsparcie dzisiaj w tej trudnej reformie, którą chcemy przeprowadzić aby uzdrowić polski wymiar sprawiedliwości, żeby nie było tak jak do tej pory, żeby nie można było ustalać politycznie wyroków i żebyśmy żyli wszyscy, nasze dzieci, w nowoczesnym, sprawiedliwym państwie - powiedział poseł PiS.
Zaapelował też do młodych ludzi, którzy sprzeciwiają się przeprowadzanym przez PiS zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Zapewnił, że młodzi posłowie PiS, tak jak i oni chcą żyć w państwie sprawiedliwym i nowoczesnym, w którym będzie równy start także w zawodach prawniczych. Powiedział, że młodzi posłowie PiS rozumieją troskę o państwo szczególnie młodych osób, które zaniepokojone być może tym, co usłyszały w telewizji, przyszły wczoraj i przychodziły w ostatnich dniach na manifestacje w całym kraju.
Poseł Szefernaker podkreślił, że chodzi o państwo, w którym politycy nie będą ustalali wyroków sądów na telefon. Wyjaśnił, że dlatego właśnie młodzi posłowie PiS głosowali za ustawą o Sądzie Najwyższym.
- Nie dajcie się zwieść tym, którzy wyprowadzają was na ulicę, tym politykom, którzy na początku lat 90. stworzyli fundamenty do takiego państwa, w którym nie było sprawiedliwości - apelował sekretarz z Kancelarii premier Beaty Szydło.
Jego zdaniem ci politycy "tworzyli fundamenty pod system, który wykluczał młodych ludzi z wymiaru sprawiedliwości i zamykał kariery wielu młodym osobom".10:35 Pytania senatorów

10:05 Senator Jan Rulewski: "Polska powoli, ale systematycznie zamienia się w zakład karny"

Senator, jako sprawozdawca mniejszości senackiej komisji powiedział, że w imieniu senatorów PO ma obowiązek przedstawić wniosek o odrzucenie ustawy o SN. Jak przypomniał Rulewski, wprowadzenie stanu wojennego w Polsce zaczęło się od zawieszenia prawa, a potem później mówiono, że to jest surowe prawo, ale prawo. Rulewskiemu odpowiedział Marek Pęk (PiS), który zaznaczył, że reforma wymiaru sprawiedliwości jest absolutnie jedną z najważniejszych reform, które obiecaliśmy społeczeństwu i na którą społeczeństwo czeka”. Po wystąpieniu Pęka senatorowie PO skandowali: „Wolne sądy“.

9:49 Senat  wznowił obrady

Senator Bogdan Klich zażądał, by marszałek Senatu doprowadził do wyprowadzenia z terenu Sejmu i Senatu policji. - W takich warunkach nie możemy obradować - mówił przewodniczący senackiego klubu Platformy Obywatelskiej. – Zaledwie pięć godzin oddzielało decyzję Sejmu od rozpoczęcia prac senackich. Za pomocą ustawy o Sądzie Najwyższym i dwóch innych dokonuje się przewrót ustrojowy w Polsce – dodał Bogdan Klich.

Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz z PO zgłosił wnioski o niewprowadzanie ustawy o Sądzie Najwyższym do porządku obrad, a później o przesunięcie debaty na sobotę, 22 lipca. Wnioski nie uzyskał większości. Bogdan Klich zgłosił wniosek o zarządzenie godzinnej przerwy. Marek Martynowski z PiS zgłosił wniosek przeciwny. Wniosek PO został odrzucony. Zgłaszane są kolejne wnioski.