fot. wikipedia
Dziś mija 39 lat od dnia, w którym cały świat usłyszał, że papieżem został Polak, kardynał Karol Wojtyła. Wielu historyków i biskupów podkreśla, że zaważyło to nie tylko na losach Kościoła katolickiego, ale i na dziejach ludzkości.

16 października 1978 roku to również był poniedziałek. Drugi dzień konklawe. Biały dym nad Kaplicą Sykstyńską pojawił się o godzinie 18.18. Kolegium Kardynalskie wybrało papieża.

Na Placu świętego Piotra stał wtedy kardynał Stanisław Dziwisz, były metropolita krakowski. Wówczas był kapelanem i sekretarzem Karola Wojtyły. Spodziewaliśmy się, że papieżem może zostać właśnie kardynał Wojtyła - mówi kardynał Stanisław Dziwisz. Gazety wymieniały Karola Wojtyłę jako jednego z liczących się kandydatów. Gdy padło „Carolum”, to już wiedziałem - dodaje kardynał Dziwisz. Później powiedziano mu, że może spotkać się z nowym papieżem. Od Jana Pawła II usłyszałem: „Ale dali szkołę” - wspomina.

Karol Wojtyła przybrał imiona Jan Paweł II. Poza pewną grupą osób będących blisko Kościoła katolickiego i Watykanu, którzy liczyli się z taką decyzją kardynałów, spore zaskoczenie budził jednak fakt, że wybrano kogoś, kto pochodził z kraju kierowanego przez komunistów. Karol Wojtyła był pierwszym Polakiem i pierwszym od 450 lat nie-Włochem, którego kardynałowie wybrali na biskupa Rzymu.

Pontyfikat Jana Pawła II rozpoczął się 22 października 1978 roku. Trwał 27 lat i obfitował w wiele przełomów. Papież Polak przyczynił się do upadku komunizmu. Był pierwszym następcą świętego Piotra, który odwiedził kościół protestancki i synagogę. Rozpoczął dialog z muzułmanami. Bardzo wiele pielgrzymował. Odwiedził 130 krajów. Dziewięć razy gościł w Polsce. Zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Miał wówczas 84 lata. 1 maja 2011 roku został ogłoszony błogosławionym, a 27 kwietnia 2014 roku - świętym.

16 października obchodzimy ustanowiony przez Sejm Dzień Papieża Jana Pawła II. Kościół katolicki wspomina świętego Jana Pawła II 22 października.

IAR/ez