fot. Ewelina Żuberek
Urzędnicy żądają zwrotu pieniędzy pobranych z programu Rodzina 500 plus. W Koszalinie rodziny mają do zwrotu 100 tysięcy złotych.

Sprawa dotyczy 57 świadczeniobiorców powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin Bogumiła Szczepanik dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. - Najbardziej interesujemy się terminem wypłaty tego świadczenia. Nie doczytujemy, że trzeba zgłosić każą utratę, czy uzyskanie dochodu. Przekroczy się o 800 złotych bądź 1200, w zależności od składu rodziny i niestety świadczenia są już nienależnie pobierane.

Rekordziści mają do zwrotu od 6 do 9 tysięcy złotych. Spłatę tych kwot można rozłożyć na raty podkreśla Krystyna Łaznowska z Centrum Świadczeń Rodzinnych: - Istnieje możliwość, zwrócenia się do nas z wnioskiem o rozłożenie na raty, bądź umorzenie nienależnych świadczeń. Gdy nie są one zwracane – występujemy z wnioskiem do komornika o ich egzekucję. Gdy dochodzi do ewidentnego oszustwa, wtedy zgłaszamy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Od kwietnia 2016, czyli od początku funkcjonowania programu Rodzina 500 plus kwota nienależnie pobranych świadczeń w Koszalinie wyniosła 250 tysięcy złotych, z czego 150 tysięcy już odzyskano.

W mieście 500+ pobierane jest na 8 tysięcy dzieci. Świadczenie dostaje 6 tysięcy rodzin.

RP/ez