fot. Andrzej Borowiak/Twitter
Porywisty wiatr wiejący z prędkością nawet do 110 hm/h oraz intensywne opady śniegu - taką pogodę przyniósł z Niemiec do Polski niż „Fryderyka”. W naszym regionie z załamaniem pogodowym zmagać się muszą mieszkańcy Piły i miejscowości w jej okolicach.

Problemy z pogodą zaczęły się w Polsce po południu. Pod Strzelcami Opolskimi silny podmuch wiatru „zdmuchnął” do rowu autobus. Do dwóch kolejnych wypadków autobusów doszło w Wielkopolsce: w powiecie grodziskim i powiecie szamotulskim. W tym ostatnim do rowu wpadł autobus przewożący dzieci. W obu zdarzeniach nikt nie odniósł poważnych obrażeń.


Z powodu wielkich i gwałtownych opadów śniegu w Wielkopolsce ok. 35 tys. odbiorców jest pozbawionych energii elektrycznej. Straż pożarna w związku z warunkami atmosferycznymi odnotowała już ok. 100 wezwań. Nieco lepsza sytuacja jest w woj. lubuskim i łódzkim, gdzie prąd nie dociera odpowiednio do 11,8 tys. i 5,3 tys. odbiorców.

Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w całym kraju bez prądu pozostaje ponad 55 tys. odbiorców.

Ostrzeżenie dla 12 województw

IMGW wydał w czwartek ostrzeżenia pogodowe dla 12 województw. W województwach: lubuskim, dolnośląskim, wielkopolskim, łódzkim, małopolskim i podkarpackim wiatr może osiągać prędkość od 35 do 45 kilometrów na godzinę, w porywach do 90 kilometrów na godzinę. Miejscami może padać śnieg i wystąpią zawieje śnieżne. Na tych terenach obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia.
Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydano dla województw: lubelskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego i części województw kujawsko-pomorskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Tutaj wiatr w porywach może osiągać prędkość 80 kilometrów na godzinę.

Zgodnie z zapowiedziami synoptyków, wiatr osłabnie jutro. Natomiast opadów śniegu możemy spodziewać się do poniedziałku. Później przyjdzie ochłodzenie. W nocy z niedzieli na poniedziałek na Podlasiu temperatura spadnie do minus 10 stopni.

IAR/TVP Info/ar

Czytaj więcej