fot. pixabay.com
O planowanych zmianach poinformowała premier Beata Szydło na konferencji prasowej po spotkaniu z ministrami zdrowia oraz pracy i polityki społecznej.

Rozmowa odbyła się w ramach przeglądu resortów, który rozpoczął się wczoraj i ma trwać około dwóch tygodni. Jak przekonywała premier Szydło, jeśli projekt zyska akceptację, zostanie zostanie skierowany do konsultacji i prac rządowych.

- Reforma służby zdrowia, przygotowana przez ministra Radziwiłła jest kompleksowa. Ma przygotowane wszystkie podstawy, które muszą zostać wdrożone by mogła funkcjonować - powiedziała szefowa rządu.

Reforma służby zdrowia przewiduje między innymi likwidację NFZ i przejście na jej budżetowe finansowanie. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił, że pozwoli ona na korzystanie z jej usług każdemu bez względu na posiadane ubezpieczenie. Opieką medyczną objęci zostaną wszyscy obywatele oraz rezydenci.

Powszechny dostęp do opieki medycznej ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Do tego momentu organizację tej opieki będzie gwarantowała ustawa o sieci szpitali. Sieć szpitali czyli system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia będzie finansowany ze środków publicznych. Ma objąć również ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych

Resort zdrowia zajmie się w tym roku również ustawą o zakresie podstawowej opieki medycznej oraz uporządkowaniem zasad certyfikacji podmiotów działających na rynku usług medycznych. Z kolei jakość leczenia pacjenta ma podnieść uznanie leczenia bólu jako jego prawo podstawowe, a także nowelizacja ustawy o Rzeczniku Praw Pacjenta. Konstanty Radziwiłł zapowiedział również nowelizację ustawy o ratownictwie medycznym, by mogła ona sprawnie reagować w przypadku zdarzeń masowych.

Premier przypomniała, że projektem dotyczącym sieci szpitali jeszcze dziś zajmie się Komitet Stały Rady Ministrów. Jeżeli komitet przyjmie ten projekt, to najbliższym wtorkowym posiedzeniu rządu propozycje resortu omówi rząd.

IAR/ar