fot. wikimedia
O śmierci wybitnej rzeźbiarki poinformowała Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie. Magdalena Abakanowicz specjalizowała się w tworzeniu dużych, figuralnych kompozycji przestrzennych.

Swoje rzeźby Magdalena Abakanowicz wykonywała w oparciu o tkaninę, z wykorzystaniem także innych materiałów, jak kamień, drewno i brąz. Od jej nazwiska instalacje te nazywane są "abakanami".

Rzeźbiarka urodziła się w 1930 roku w Falentach pod Warszawą. Była absolwentką warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także sopocką Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych. Następnie od 1965 do 1990 roku była wykładowcą Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, a od 1979 roku była profesorem tej uczelni.

W latach 60. stworzyła cykl abakanów, który składał się z dużych prac wykonanych technikami tkackimi. Formy rzeźbiarskie konstruowane z tak niekonwencjonalnego materiału zrewolucjonizowały spojrzenie na tkaninę artystyczną. Zrywały z dotychczasową płaszczyznowością tkanin przeznaczonych do dekoracji wnętrza. W 1965 roku Magdalena Abakanowicz została nagrodzona złotym medalem na Biennale w São Paulo, co było początkiem jej światowej kariery.

Redakcja/IAR/wikipedia/ar

Abakany na poznańskiej Cytadeli (fot. wikimedia)