fot. Andrzej Otrębski/wikimedia
Radio Kraków obchodzi jubileusz 90-lecia. Nasi radiowi koledzy z Krakowa świętowanie rozpoczęli 15 lutego, gdy w dniu 90. urodzin zaprosili słuchaczy na urodzinowy tort. Dziś odbędzie się wielka jubileuszowa gala w Operze Krakowskiej.

Zaproszenie do świętowania 90. urodzin Radia Kraków przyjęli znamienici goście i wspaniali artyści. Muzycznie galę uświetnią Janusz Radek i zespół Raz Dwa Trzy.

Życzenia pracownikom i słuchaczom Radia Kraków złożył prezydent Andrzej Duda, który dziś był gościem krakowskiej rozgłośni. Podkreślił, że to właśnie jej w pierwszej kolejności udzielił wywiadu po ogłoszeniu kandydatury w wyborach prezydenckich w 2014 roku, a następnie – jako prezydent-elekt – po ogłoszeniu wyniku wyborów.

- Jako krakowianin jestem po prostu przywiązany do Radia Kraków, nazywałem je, nazywam i będę nazywał swoją lokalną rozgłośnią. To jest nasze radio i dlatego - no nie ukrywam - że zawsze darzyłem je pewnymi preferencjami. Bardzo się cieszę i jestem zaszczycony, że właśnie dziś, w ten poranek dziewięćdziesięciolecia radia, mogę być na antenie, spotkać się z panem redaktorem i ze słuchaczami. Bardzo za to dziękuję - powiedział Prezydent RP Andrzej Duda.

Rozgłośnia Polskiego Radia w Krakowie jako druga w Polsce, po Warszawie, rozpoczęła emisję programów 15 lutego 1927 roku. Pierwsza transmisja hejnału z wieży Mariackiej odbyła się 16 kwietnia 1927 roku. Rozgłośnia w Krakowie zasłynęła również z transmisji z boiska piłkarskiego (mecz pomiędzy drużynami Cracovii i Wisły, rozegrany 22 września 1929 roku). W 1993 roku rozgłośnia przekształcona została w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa o nazwie Radio Kraków SA, uzyskując samodzielność finansową i programową.

Redakcja/ar