fot. Iwona Kilczewska
Dziś święto koszalińskich przeciwlotników. Wielu żołnierzy i cywilnych pracowników pułku otrzymało wyróżnienia i nagrody. 8. Pułk Przeciwlotniczy zorganizował też dzień otwarty.

Od rana koszalińskie koszary pełne były dzieci z koszalińskich przedszkoli i szkół, którzy mogli oglądać sprzęt przeciwlotników. Dzieci zwiedzały między innymi wóz bojowy:

- Można trąbić klaksonem, który jest o wiele głośniejszy niż w normalnym aucie. Bardzo mi się tu podoba, auto jest bardzo duże.

Pułk to jednostka liniowa, więc większość czasu żołnierze poświęcają na szkolenia poligonowe. Trudno znaleźć czas na świętowanie- mówi pułkownik Andrzej Mentel dowódca 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego.

- Dziś na poligonie w Ustce jest połowa stanu pułku. Zabezpieczamy strzelania rakietowe armii Słowackiej i Czeskiej. Realizujemy także ćwiczenie „Wysiłek 2017”, które jest zakończone rakietowymi strzałami bojowymi.

8. Pułk Przeciwlotniczy to największa koszalińska jednostka wojskowa. Decyzją Ministra Obrony Narodowej święto pułku zostało ustanowione na dzień 18 maja.


IK/ez

fot. Iwona Kilczewska
fot. Iwona Kilczewska
fot. Iwona Kilczewska