fot.pixabay.com
Duże prawdopodobieństwo wybuchu pożaru występuje w większości nadleśnictw w kraju. Od początku marca w lasach na terytorium kraju wybuchło ponad 900 pożarów.

Krzysztof Trębski z biura prasowego Lasów Państwowych wskazuje, że leśniczy sprawdzają wilgotność ściółki dwa razy dziennie. Sucho jest głównie wzdłuż wschodniej części kraju, najgorsza sytuacja jest na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Warmii i wschodniej części Mazowsza. - Tutaj najwyższy stopień zagrożenia notujemy już podczas porannych pomiarów. Wystarczyło kilka ciepłych dni i pomimo chłodnej wiosny to zagrożenie rośnie - dodał Krzysztof Trębski.

Przed wizytą w lesie każdy może sprawdzić stan zagrożenia dla danego obszaru na stronie internetowej Lasów Państwowych. To samo dotyczy ewentualnych zakazów wstępu zarządzanych przez nadleśniczych - przypomina Trębski: - Warto sprawdzać te pomiary z wyprzedzeniem. Oczywiście pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa i zdrowym rozsądku. Temperatury są wyższe, ściółka będzie sucha i zagrożenie będzie rosło - przestrzega.

Od początku marca w lasach na terytorium kraju wybuchło ponad 900 pożarów. To o połowę mniej, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

IAR/ds