fot. facebook.com/bukowinskiespotkania
Ten jeden z największych europejskich festiwali jest realizowany w 4 krajach- w Polsce, na Ukrainie, w Rumunii i na Węgrzech.

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania" tradycyjnie rozpoczyna się w Polsce (Jastrowie, Piła 21-25 czerwca), następnie przenosi się na Ukrainę, stamtąd do Rumunii, potem na Węgry, a jego wędrówkę po Europie zakończą „Spotkania” w Polsce (Dzierżoniów - 26-27 sierpnia).

Pomysłodawcą i głównym organizatorem projektu, corocznie - od 1990 roku - jest Regionalne Centrum Kultury-Fabryka Emocji w Pile, realizujące edycję polską i sprawujące nadzór merytoryczny nad całym projektem, koordynując i wspierając działania zagranicznych partnerów, odpowiadających za realizację festiwalu w swoich krajach.

Bukowina - niewielki, wielonarodowościowy region karpacki, miejsce bliskie wielu Rumunom i Ukraińcom, przez pokolenia życzliwe dla szukających lepszego jutra Żydów, Niemców, Polaków, Węgrów, Ormian, Rosjan, Słowaków, Czechów, Romów... To jeden z nielicznych w Europie obszarów, w którym - na przestrzeni wieków stosunki międzyetniczne układały się harmonijnie. Festiwal ciągle odświeża historię Bukowiny i jej wielokulturowe bogactwo, by na tym przykładzie uczyć życia we współczesnym świecie.

Podstawowe założenia festiwalu obejmują promocję tradycyjnej kultury wspólnot etnicznych Bukowiny rozsianych po całej Europie, zachowanie ich tożsamości narodowej oraz popularyzację dobrych praktyk wzajemnego szacunku i tolerancji wśród narodów. Nosicielami i propagatorami bukowińskich wartości są grupy folklorystyczne, stowarzyszenia i organizacje społeczne, społeczności bukowińskie, naukowcy etnografowie, folkloryści, historycy, dziennikarze, 6 aren „Bukowińskich Spotkań” buduje szeroką przestrzeń manifestowania postaw otwartości na innych, stwarza możliwość przejmowania zachowań ułatwiających pokonywanie barier - stereotypów narodowościowych.

ar