fot. MOSG
Biorą w nim udział policjanci, funkcjonariusze straży granicznej i straży przybrzeżnej, żołnierze marynarki wojennej, celnicy, eksperci oraz naukowcy z kilkunastu państw UE, m.in. z: Francji, Holandii, Malty, Polski, Szwecji i Chorwacji.

Uczestnicy szkolenia biorą udział w zajęciach dotyczących bezpieczeństwa na morzu, zapobiegania terroryzmowi i skuteczniejszej walki z przestępczością. Chodzi między innymi o udoskonalenie procedur związanych z kontrolą statków i innych jednostek.

- Celem szkolenia jest przede wszystkim wypracowanie kompleksowego modelu działania grup kontrolnych jednostek pływających w celu zwiększenia efektywności wzmacniania ochrony portów, transportu morskiego oraz ochrony bezpieczeństwa załóg, żeglarzy i pasażerów - powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin kapitan Katarzyna Tomczak, rzecznik komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie.

Kurs jest odpowiedzią na aktualne zagrożenia dodała kapitan Tomczak:

- Szkolenie odpowiada na potrzebę międzynarodowego współdziałania wszystkich funkcjonariuszy, którzy wykonują praktyczne działania na morzu, po to by skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom o charakterze terrorystycznym - dodała.

Uczestnicy manewrów mają zajęcia teoretyczne i praktyczne na morzu. Szkolenie "Neptun 2017" potrwa do czwartku. Organizatorem jest koszaliński Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej.

ak/ar

Posłuchaj

kapitan Katarzyna Tomczak, rzecznik komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, o zagrożeniu terror Kapitan Katarzyna Tomczak, rzecznik komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie, o celu szkolenia