Księżna Kate i książę William rozpoczęli wizytę w Polsce | Źródło: TVP Info
Samolot z parą książęcą wylądował na Okęciu tuż przed godz. 14. Książęta Cambridge wraz z dwojgiem swoich dzieci będą w naszym kraju do środy. W tym czasie odwiedzą Warszawę oraz Gdańsk i Sztutowo.

Z lotniska księżna Kate i książę William udali się do Pałacu Prezydenckiego, gdzie powitała ich polska para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Para książęca została podjęta oficjalnym śniadaniem, a następnie odwiedziła ogrody Pałacu Prezydenckiego.

"To nie jest wizyta, gdzie rozmowy toczyłyby się na tematy polityczne czy takie, które miałyby być twardymi tematami dwustronnymi, polsko-brytyjskimi. To jest wizyta szacunku i przyjaźni" - mówił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski dodając, że przyjazd książęcej pary do naszego kraju ma też wskazać na "bardzo dobre" międzyludzkie i międzypaństwowe relacje miedzy Polską a Wielką Brytanią.

O 15:45 pary prezydencka i książęca przybyły do Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam spotkali się z polskimi i brytyjskimi weteranami. Następnie oddali hołd ofiarom powstańczego zrywu, zapalając świece pod dzwonem "Monter".

Później księżna Kate i książę William udali się do Warsaw Spire, gdzie spotkali się z przedstawicielami polskich i brytyjskich start-upów. O 20:00 w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich brytyjska para książęca weźmie udział w przyjęciu z okazji urodzin królowej Elżbiety II. Podczas uroczystości - w obecności polskiej pary prezydenckiej - książę William wygłosi jedyne publiczne wystąpienie w Polsce. Ponadto list od królowej odczyta ambasador Zjednoczonego Królestwa w Polsce Jonathan Knott.

We wtorek brytyjska para książęca uda się do Gdańska, wcześniej złoży wizytę w Muzeum Stutthof, na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. W stolicy Pomorza księżna Kate i książę William odbędą spacer po Długim Targu, zwiedzą Teatr Szekspirowski a w Europejskim Centrum Solidarności spotkają się z członkami-założycielami związku zawodowego. Para książęca przejdzie też przez historyczną bramę Stoczni Gdańskiej i złoży wieniec pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.

W środę rano w Belwederze, który stanie się domem dla członków brytyjskiej rodziny królewskiej, Kate i William odbędą pożegnalne spotkanie z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą. Z Polski brytyjska para książęca uda się do Niemiec, gdzie odwiedzi Berlin, Heidelberg i Hamburg.


IAR/ar/ez