www.pexels.com
Tragiczne żniwo zebrała nawałnica, która przeszła nad Pomorzem. O tych dramatycznych wydarzeniach rozmawiali politycy w Polskim Radiu Koszalin.

 Adam Jaworski był wczoraj w tych okolicach, wracając z obchodów rocznicy "Wydarzeń Kwidzyńskich". Polityk Solidarnej Polski- Zjednoczonej Prawicy mówił w programie Polskiego Radia Koszalin, że obraz zniszczeń robi przygnębiające wrażenie:

- Pamiętam takie wichury sprzed 20 lat, ale obszar i ukształtowanie terenu pozwala teraz spojrzeć na to z góry i jest to przerażające. Jeszcze nieszczęście w tym, że zginęło dwoje młodych ludzi.

Paweł Lisowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego ma rodzinę na terenie gminy Chojnice. Mieszkańcy tych terenów są przerażeni tym, co się stało:

- Takiego zjawiska, takich anomalii nie widzieli przez całe swoje życie. Temu regionowi na pewno należy się pomoc zarówno ze strony administracji rządowej, jak i samorządowej.

Beata Chrzanowska z Platformy Obywatelskiej przypomniała, że każdy wypoczynek dzieci jest organizowany pod kontrolą różnych instytucji. Jej zdaniem, ważniejsze jest wypracowanie systemu wczesnego ostrzegania:

- To są wydarzenia, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. To, czy te dzieci były w innym miejscu, czy ta ewakuacja zostałaby wcześniej przeprowadzona, to nie wiadomo, gdzie i jak miałaby zostać przeprowadzona. Czas najwyższy zacząć zastanawiać sie nad systemem ostrzegawczym i poprawić w tym temacie procedury.

Robert Kujawski słupski radny Prawa i Sprawiedliwości złożył kondolencje rodzinom ofiar kataklizmu. Przypomina również, że z siłami natury nie sposób wygrać:

- Trudno przewidzieć wszystko i przeciwdziałać wszystkim zdarzeniom losowym. Z siłami natury jeszcze nikt nie wygrał i one czasami w bardzo tragiczny sposób pokazują, że panują nad nami.

W nawałnicach, które przeszły nad Polską zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci, a ponad 30 osób zostało rannych. Tysiące ludzi jest pozbawionych prądu. Strażacy interweniowali ponad 14 tysięcy razy.

ik/ds

Posłuchaj

Adam Jaworski
Paweł Lisowski
Beata Chrzanowska
Robert Kujawski