fot. pixabay.com
Taką zapowiedź złożył Minister Zdrowia. Planowane zmiany ustawy o medycynie szkolnej zakładają organizację gabinetów w większych placówkach oraz stworzenie sieci „dentobusów”, które miałyby docierać do szkół w mniejszych miejscowościach.

Takie rozwiązanie bardzo podoba się rodzicom:

- Niektóre dzieci boją się iść do dentysty, a w szkole ten stres pewnie będzie mniejszy. Mogą bowiem pójść do gabinetu z kolegą czy koleżanką, którzy się nie obawiają stomatologa - powiedziała nam jedna z mam.

Pomysł powrotu gabinetów dentystycznych do szkół chwali także wiceprezydent Słupska. Krystyna Danilecka-Wojewódzka podkreśla, że już przed trzema laty w mieście przeprowadzono program bezpłatnych badań stomatologicznych wśród uczniów:

- Już wtedy znane były wyniki badań, które mówiły o tym, że problem próchnicy wśród dzieci jest zatrważający. Aż 80 proc. dzieci ze szkół podstawowych ją miało. A jeszcze gorzej było wśród gimnazjalistów - mówi Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

Wiceprezydent Słupska podkreśla, że powrót gabinetów dentystycznych do szkół będzie możliwy tylko dzięki odpowiedniemu wsparciu finansowemu. Jak zapewnia minister Konstanty Radziwiłł, szkoły wraz z samorządami miałyby przygotować gabinety, a resort zdrowia sfinansowałby ich wyposażenie.

ms/ar

Posłuchaj

Krystyna Danilecka-Wojewódzka, wiceprezydent Słupska
Pomysł bardzo podoba się rodzicom