fot. wikimedia.org
W związku z okolicznościami rezygnację złożyła też rzecznik prasowa sądu sędzia Anna Ptaszek. Możliwość odwołania prezesów i wiceprezesów sądów bez podawania przyczyn w ciągu najbliższego pół roku daje ministrowi sprawiedliwości ostatnia nowelizacja ustawy o ustroju sądów powszechnych.

Wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak powiedział, że wymiana wiceprezesów nastąpiła na wniosek nowej prezes Sądu Okręgowego. Kadencja poprzedniej upłynęła w poniedziałek. Ponieważ kandydaci nie budzili zastrzeżeń - zostali powołani. Pierwszym sędzią, który objął prezesurę sądu według nowych przepisów prawa o sądach powszechnych jest sędzia Maciej Strączyński. To dotychczasowy sędzia SO w Szczecinie. W latach 2010-2016 był prezesem Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”.

Łukasz Pibiak dodał, że podobnie jak w sądzie warszawskim, resort będzie się trzymał zasady, zgodnie z którą prezes sądu będzie mógł pracować z wybranymi przez siebie wiceprezesami, którym ufa. Jeśli nie będzie przeciwwskazań - wnioski prezesów sądów w takich sprawach będą rozpatrywane pozytywnie.

Wczoraj w Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat reformy sądownictwa.

IAR/ds