fot. www.kazimierzdeyna.com
70 lat temu, 23 października 1947 roku, urodził się Kazimierz Deyna - wybitny piłkarz, z którego nazwiskiem są związane największe sukcesy Legii i reprezentacji Polski lat 70-tych. W 2000 roku został uznany za „Najlepszego polskiego piłkarza XX wieku” przez magazyn „Piłka nożna”. Zginął w wypadku samochodowym w 1989 roku.

Z Legią Deyna dwukrotnie sięgnął po mistrzostwo Polski, a raz wywalczył Puchar Polski. W 304 meczach I ligi strzelił 94 bramki. Występował w reprezentacji Polski w latach 1968-1978. Był dwukrotnym medalistą olimpijskim. Strzelił między innymi dwie bramki Węgrom w finale Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972 roku, zapewniając drużynie złoty medal. Cztery lata później polska reprezentacja zdobyła srebro. Kibice uważali Deynę za wirtuoza futbolu.

W 1973 roku Kazimierz Deyna został piłkarzem roku w plebiscycie „Sportu” i „Piłki Nożnej”. W wywiadzie dla Polskiego Radia powiedział wówczas, że bardzo ceni sobie to wyróżnienie: - Jestem bardzo z tego zadowolony. Osiągnąłem ten sukces już po raz trzeci. Chciałbym podziękować kibicom i trenerom, że tak wysoko mnie ocenili - mówił.

W latach 1978-1981 Deyna grał w brytyjskim klubie Manchester City, później w zawodowych amerykańskich drużynach. Zginął 1 września 1989 roku w wypadku samochodowym w pobliżu San Diego.

W 2012 roku prochy piłkarza sprowadzono do Polski. Został pochowany 6 czerwca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Uroczystość miała charakter państwowy.

Kazimierz Deyna w 1981 roku wraz z innymi piłkarzami, w tym słynnym Brazylijczykiem Pele, wystąpił w filmie „Ucieczka do zwycięstwa” w reżyserii Johna Hustona. W 1989 roku w plebiscycie PZPN, tygodnika „Piłka Nożna” i Redakcji Sportowej Telewizji Polskiej został uznany za „Piłkarza 70-lecia”. Uhonorowano go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a pośmiertnie przyznano mu Złoty Medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

IAR/ez