W Nowym Gronowie wykoleił się szynobus | Źródło: TVP Info
fot. Maciej Kutek
Wśród poszkodowanych jest dziecko. 16 osób trafiło do szpitali. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Szynobus relacji Chojnice - Piła wykoleił się po zderzeniu ze śmieciarką, która przejeżdżała przez niestrzeżony przejazd kolejowy. Kierujący śmieciarką, wjeżdżając na przejazd kolejowy, nie upewnił się, czy może to zrobić. Dopiero gdy był na środku przejazdu, usłyszał sygnał od motorniczego, przyspieszył, ale nie zdążył zjechać. Szynobus uderzył w środek ciężarówki.

Kabina śmieciarki została oderwana, a części pojazdu wylądowały w rowie. Szynobus wykoleił się i stanął w poprzek torów. Ranni to maszynista i dwanaścioro pasażerów oraz trzy osoby ze śmieciarki. Mają złamania i rany tłuczone. Dwie najpoważniej ranne osoby - kierowniczka pociągu i kierowca śmieciarki - zostały przetransportowane śmigłowcami Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do szpitali w Gdańsku i Bydgoszczy.

Zarówno obsługa pociągu, jak i kierowca ciężarówki byli trzeźwi. Na miejscu jest prokurator, który nadzoruje pracę policjantów. Najpóźniej jutro ruszy śledztwo, które będzie prowadzone w kierunku spowodowania katastrofy w ruchu kolejowym.

Na odcinku Lipka Krajeńska - Chojnice zamiast pociągów kursują zastępcze autobusy. Na razie nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia.

Reporter Polskiego Radia Koszalin rozmawiał ze świadkiem tego zdarzenia. Krzysztof Smaga z Miasteczka Krajeńskiego pod Piłą jest strażakiem ochotnikiem. Na miejscu wypadku znalazł się, bo jako przedstawiciel handlowy jechał do swoich klientów. To on powiadomił służby ratunkowe o katastrofie.

- W zderzeniu zniszczony został przede wszystkim przód pociągu. Pierwsza myśl - co stało się z maszynistą? Ludzie w środku byli w szoku. Było sporo krwi - powiedział nam Krzysztof Smaga, który wspólnie z innymi świadkami udzielał pomocy rannym przed przyjazdem służb ratowniczych.

Poniżej cała rozmowa ze świadkiem tragicznego zdarzenia.

Redakcja/ar

fot. Krzysztof Smaga
fot. Krzysztof Smaga
fot. Krzysztof Smaga
fot. Krzysztof Smaga
fot. Krzysztof Smaga
fot. Krzysztof Smaga
fot. Krzysztof Smaga
fot. Krzysztof Smaga
fot. Krzysztof Smaga
fot. Krzysztof Smaga
fot. Krzysztof Smaga

Posłuchaj

W Nowym Gronowie wykoleił się szynobus. 16 rannych osób
Krzysztof Smaga, świadek wypadku - relacja