fot. pixnio.com
Zakłada to nowelizacja ustawy o płatnościach w ramach wsparcia bezpośredniego. Prace nad zmianami trwają w resorcie rolnictwa. Wiceszef resortu Ryszard Zarudzki tłumaczy, że zmiana podyktowana jest zaleceniami Komisji Europejskiej.

Wskazuje, że rolnicy mogli wnioskować o dopłaty przez Internet od kilku lat, ale nie cieszyło się to popularnością. - Musimy iść z postępem tak, jak reszta Europy. Jest taki wymóg Komisji, by ta informatyzacja i cyfryzacja schodziła także na obszary wiejskie - uzasadnia wiceminister.

Elektroniczne złożenie wniosków daje szereg korzyści - wymienia Ryszard Zarudzki. To chociażby gwarancja ich szybszej weryfikacji oraz możliwość załatwienia formalności bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy o tym, że będzie lepsza jakość wniosków, mniej błędów do poprawy, mniejsze obłożenie administracyjne do obsługi, w końcu mniej wezwań - powiedział wiceminister rolnictwa. - Nie będziemy mogli złożyć prawidłowo wniosku, jeśli nie będzie on odpowiadać rzeczywistemu stanowi, na przykład powierzchni danych upraw - dodał Ryszard Zarudzki.

Z dopłat bezpośrednich korzysta ponad milion 300 tysięcy polskich rolników. Ponad milion wniosków w tym roku uzupełniono „ręcznie”.

IAR/ds