fot. Kancelaria Premiera
Gorący dzień w polskiej polityce. Przed południem Sejm odrzucił wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu premier Beaty Szydło. Wieczorem premier złożyła rezygnację ze stanowiska.

22:17 Kim jest przyszły premier?

Mateusz Morawiecki wciąż jest jeszcze formalnie wicepremierem oraz ministrem rozwoju i finansów.

W 1998 r. pełnił funkcję zastępcy dyrektora Departamentu Negocjacji Akcesyjnych w Komitecie Integracji Europejskiej. Był członkiem zespołu, który negocjował warunki przystąpienia Polski do Unii Europejskiej m.in. w obszarze finansów. Następnie związał się z Grupą Banku Zachodniego WBK (wcześniej z Bankiem Zachodnim). Od maja 2007 r. był prezesem zarządu tej instytucji.

Mateusz Morawiecki ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim, studia Business Administration na Politechnice Wrocławskiej i Central Connecticut State University. Uzyskał dyplom MBA na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Jest także absolwentem Uniwersytetu w Hamburgu, Uniwersytetu w Bazylei oraz Kellog School of Management Uniwersytetu Northwestern, Evanston w Stanach Zjednoczonych.

Jest współautorem podręcznika z zakresu prawa unijnego i ekonomiki integracji gospodarczej. W latach 1998–2001 był członkiem rad nadzorczych Agencji Rozwoju Przemysłu i Zakładu Energetycznego Wałbrzych. Zasiadał też w sejmiku dolnośląskim I kadencji. Od 2008 r. do objęcia stanowiska wicepremiera i Ministra Rozwoju był konsulem honorowym Republiki Irlandii w Polsce. W 2013 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Natomiast w 2015 r., Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zna biegle język angielski i niemiecki. Posługuje się również językiem rosyjskim.

21:05 Beata Szydło dziękuje na Twitterze

Ustępująca premier podziękowała na Twitterze za 2 lata wspólnej pracy i wsparcie.


20:58 Nieoficjalnie: Beata Szydło pozostanie w rządzie

Według nieoficjalnych informacji Beata Szydło pozostanie w rządzie. Będzie wicepremierem do spraw społecznych.

20:41 Rzeczniczka PiS: premier złożyła rezygnację!

Premier Beata Szydło złożyła rezygnację z pełnionej przez siebie funkcji na ręce Komitetu Politycznego PiS- poinformowała rzeczniczka ugrupowania Beata Mazurek. Rezygnacja została przyjęta. - Chcemy, by Beata Szydło pełniła ważną, eksponowaną funkcję w rządzie- dodała rzeczniczka.

Komitet Polityczny wysunął na stanowisko szefa rządu wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Beata Mazurek nie chciała ujawnić szczegółów głosowania Komitetu Politycznego PiS.

- Sytuacja krajowa i międzynarodowa powoduje to, że przed nami kolejne wyzwania. Ewoluują więc nasze dotychczasowe działania, stoją przed nami inne zadania. To wymaga korekty nie tylko zmian ministrów, ale i kierownictwa- wyjaśniała Beata Mazurek. Dodała, że decyzja o tym, jaką funkcję będzie pełniła dotychczasowa premier, podejmie Mateusz Morawiecki.

19:11 Nowy premier desygnowany już jutro?

Jeśli w czwartek władze PiS podejmą decyzję o zmianie premiera, desygnacja nowego szefa rządu mogłaby nastąpić w piątek, a zaprzysiężenie nowej Rady Ministrów - we wtorek - wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej ze źródeł w PiS.

16:20 Beata Szydło i Mateusz Morawiecki w siedzibie PiS

Premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki przybyli do siedziby Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie. O 18.00 ma się tam zacząć posiedzenie Komitetu Politycznego partii w sprawie rekonstrukcji rządu. Media wymieniają Mateusza Morawieckiego jako potencjalnego następcę Beaty Szydło na stanowisku premiera.

Według słów szefa klubu PiS Ryszarda Terleckiego dziś mamy dowiedzieć się, czy rekonstrukcji rządu będzie towarzyszyła zmiana premiera, a sama rekonstrukcja ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Przed południem w tej samej sprawie z inicjatywy prezydenta w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie Andrzeja Dudy z Beatą Szydło, prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim.

Wieczorem (20.00), na wyjazdowym posiedzeniu, ma się zebrać klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości.

14:11 Czy Mateusz Morawiecki zastąpi Beatę Szydło?

Mateusz Morawiecki | Źródło: TVP Info Trwają spekulacje, czy podczas wieczornego posiedzenia klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości zapadnie decyzja o zmianie na stanowisku premiera. Wśród wymienianych kandydatów najczęściej przewija się nazwisko obecnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

12:39 Ryszard Terlecki (PiS): w przyszłym tygodniu rekonstrukcja rządu

Stanisław Terlecki | Źródło: TVP Info W przyszłym tygodniu dojdzie do rekonstrukcji rządu - powiedział w TVP Info szef klubu PiS, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. Jak dodał, dziś wieczorem (18.00) Komitet Polityczny ugrupowania podejmie decyzję, czy będzie zmiana premiera. Decyzją ma się potem zająć - również na dzisiejszym posiedzeniu wyjazdowym (20.00) - klub parlamentarny PiS.

Ryszard Terlecki powiedział, że ekipa rządząca będzie chciała „przesterować kierunek działań”. Rząd ma się zająć gospodarką, a to - jak mówił - wymaga jego „przeorganizowania”. Podkreślił, że ewentualny wybór Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera - o czym spekulują media - byłby „czymś naturalnym”.

Więcej o posiedzeniu klubu parlamentarnego PiS przeczytaj TUTAJ>>

12:17 Zakończyło się spotkanie prezydenta z premier Beatą Szydło i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim

Po spotkaniu w pałacu prezydenckim | Źródło: TVP Info W spotkaniu w Pałacu Prezydenckim, zorganizowanym z inicjatywy prezydenta, uczestniczył także marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Rozmowy dotyczyły między innymi rekonstrukcji rządu. Andrzej Duda wyraził swoje oczekiwanie, żeby temat rekonstrukcji rządu został zamknięty tak szybko, jak to jest możliwe, by przeciąć wszelkie spekulacje dotyczące tej kwestii.

11:23 Sejm odrzucił wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu premier Beaty Szydło

Wynik głosowania | Źródło: TVP Info Wniosek Platformy Obywatelskiej o konstruktywne wotum nieufności dla rządu odrzucony w Sejmie. Za wnioskiem głosowało 168 posłów, przeciw było 239, a 17 wstrzymało się od głosu.

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. Wnioskodawca Grzegorz Schetyna powiedział, że działania rządu Prawa i Sprawiedliwości świadczą o tym, że ta partia „nie szanuje wolności Polaków i chce zniszczyć wymiar sprawiedliwości”.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Marcin Horała powiedział, że rząd premier Beaty Szydło służy Polsce. Marcin Horała podkreślił, że rząd spełnił obietnice, o których mówiono, iż nie da się ich zrealizować. Polityk przypomniał, że polski rząd wprowadził program „Rodzina 500 plus”, który miliony Polaków wyciąga z biedy, a także obniżył wiek emerytalny.

Poseł Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski przekonywał, że obecny rząd powinien odejść, ponieważ niszczy niezawisłość sądownictwa i wolność osobistą Polaków. Przewodnicząca .Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer twierdzi z kolei, że rząd Beaty Szydło jest odpowiedzialny za osłabianie pozycji naszego kraju w Unii Europejskiej.

Zdaniem Prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza, rząd między innymi nie zadbał o darmowe leki dla seniorów, sytuację rolników i przedsiębiorców.

Klub Kukiz'15 nie wziął udziału w debacie nad wotum nieufności. Przed debatą przedstawiciele rządu i część parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości opuściła salę obrad. Posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od wystąpienia premier Beaty Szydło, która powiedziała, że wniosek o wotum nieufności szkodzi Polsce i Polakom. Dodała, że został on sformułowany przez te same środowiska polityczne, które w Europarlamencie głosowały przeciwko naszemu krajowi. W przemówieniu premier podkreśliła, że jej gabinet został wybrany głosami większości Polaków i konsekwentnie realizuje reformy, do których się zobowiązał.