fot. twitter/The Academy
Film Guillermo del Toro „Kształt Wody” ma najwięcej szans na tegoroczne Oscary. Nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej ogłoszono w Hollywood. Wśród nominowanych jest także polsko-brytyjski film animowany „Twój Vincent”.

„Kształt Wody” otrzymał aż 13 nominacji do Oscarów, w tym za reżyserię, za scenariusz, za najlepszą rolę kobiecą oraz dla najlepszego filmu. W tej głównej kategorii obraz Guillermo del Toro będzie rywalizować między innymi z „Dunkierką” Christophera Nolana, „Lady Bird” Grety Gerwig oraz filmem „Trzy Billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonagh.

Do Oscarów w kategoriach aktorskich nominowano takie gwiazdy jak Denzel Washington, Gary Oldman, Frances McDormand, Maryl Streep i Sally Hawkins.

Opowiadający o życiu Vincenta Van Gogha obraz „Twój Vincent” otrzymał nominację w kategorii „Najlepszy pełnometrażowy film animowany”. Polsko-brytyjska produkcja będzie rywalizować o Oscara z takimi hitami kinowymi jak „Dzieciak rządzi” czy „Coco”, który niedawno zdobył Złoty Glob.

W tym roku nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną przyznane po raz 90. Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 4. marca w Hollywood.

IAR/ez