Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi | Źródło: Adam Iwaszkiewicz
fot. Jarosław Ryfun
Minister odwiedził dziś m.in. Biały Bór i Koszalin. Tylko naszej rozgłośni udzielił obszernego wywiadu.

- W Białym Borze spotkałem się z przedstawicielami związków jeździeckich. Ośrodek w tym mieście jest dobrze utrzymywany. Trzeba jednak utworzyć taką formę prawną ośrodka, która pozwoli na otrzymywanie przez niego dotacji. Wszystkie polskie stadniny koni funkcjonują jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a te dotacji nie mogą dostawać. W Białym Borze są tradycja i ludzie z doświadczeniem. Póki co jednak decyzji nie ma. Proszę o trochę cierpliwości. W ciągu miesiąca, dwóch powinny zapaść wiążące decyzje - powiedział Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Na naszej antenie Krzysztof Jurgiel mówił także o przetwórstwie oraz programie dla rolnictwa województwa zachodniopomorskiego.

Wcześniej Krzysztof Jurgiel w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa spotkał się z przedstawicielami instytucji rolniczych. Rozmowy dotyczyły problemów wsi oraz rolnictwa w regionie.

W spotkaniu wziął także udział wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker. On także przekonywał, że stadnina to ważna i potrzebna inwestycja w regionie : - Wróci życie do ośrodka, które ma być sercem inwestycji w tym regionie. A także sercem szerszego systemu jeździectwa, które będzie w Polsce. To bardzo ważna sprawa dla powiatu i regionu.

Po wizycie w naszej rozgłośni minister Krzysztof Jurgiel spotkał się z rolnikami w Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego w Boninie. Tam odpowiadał na pytania gospodarzy, hodowców i producentów z całego regionu. Na spotkanie przybyło prawie 400 osób. Rolnicy pytali o zagospodarowanie PGR-ów, o odszkodowania za zniszczone uprawy oraz dotacje na rozwój. - Mamy wiele bolączek i to jest możliwość bezpośredniego przekazania ich ministrowi. Dzięki temu rządzący będą wiedzieli, co się dzieje. To spotkanie było bardzo ważne i myślę, że co roku powinny się takie odbywać.

Także minister Krzysztof Jurgiel podkreślał, że spotkanie było potrzebne i konstruktywne. - Dyskusja była bardzo rzeczowa. Bardzo potrzebne jest wysłuchanie opinii i postulatów. Rolnicy zwracają uwagę na te sprawy, które ich najbardziej dotyczą i potrzebują rozwiązania. Wszystko zapisałem i będziemy wprowadzać zmiany we wskazanym przez nich obszarze - mówił.

Podczas spotkania 17 rolników i producentów na wniosek ministra Szefernakera otrzymało odznaczenia ministra rolnictwa "Zasłużony dla Rolnictwa".

Zapraszamy także do wysłuchania wywiadu z ministrem, który przeprowadziła Anna Popławska.

Redakcja/ar/ez

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

wywiad z Krzysztofem Jurgielem, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi