fot. kalwaria-zebrzydowska.pl
To święto, które upamiętnia, że po zakończeniu ziemskiego życia Matka Boża z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Główne obchody odbywają się na Jasnej Górze, gdzie od kilku dni dociera wiele pielgrzymek z całej Polski.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to dogmat uznawany w Kościele katolickim od 1950 roku. Jednak przekonanie o tym, że Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi, ale je uczynił podobnym do swojego ciała w chwili zmartwychwstania i zabrał do nieba, było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim przynajmniej od piątego wieku.

W polskiej tradycji Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas mszy święci się kwiaty i zioła, modląc się o obfite plony. Związane jest to z czczeniem Maryi, jako patronki ziemi i roślinności.

Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego.

To dzień ustawowo wolny od pracy. Katolicy mają obowiązek uczestniczyć dziś w mszy. Zamknięte są dziś duże sklepy i galerie handlowe.

Wydarzenia związane z dzisiejszymi świętami relacjonować będziemy na antenie Polskiego Radia Koszalin i na portalu prk24.pl.

IAR/ar