fot. KPRP/Jakub Szymczuk
W Gdyni oficjalne obchody święta Marynarki Wojennej. Wzięli w nich udział prezydent Andrzej Duda i szef MON Mariusz Błaszczak, którzy podkreślali, jak ważną rolę pełni marynarka wojenna w służbie ojczyźnie.

„Polska marynarka wojenna broni ojczyzny, broni granic. Walczy w obronie ojczyzny jeżeli jest taka potrzeba. Strzeże też pokoju, w ramach swoich zobowiązań sojuszniczych, zgodnie z naszą doktryną wojskową i naszymi międzynarodowymi zobowiązaniami” - powiedział prezydent.

Podczas swojego przemówienia Andrzej Duda zobowiązał się również do modernizacji infrastruktury i uzbrojenia polskiej marynarki wojennej. "Mamy absolutnie szczerą wolę, aby plan modernizacji polskie marynarki zrealizować. Abyście państwo mieli nowoczesne i bezpieczne wyposażenie i abyście nie tylko swoim męstwem, ale także uzbrojeniem mogli bronić swojego bezpieczeństwa, mogli bronić wód terytorialnych Rzeczypospolitej, naszych granic. Mogli także wykonywać misje niesienia pokoju na świecie wszędzie tam, gdzie jest to potrzebne i gdzie prowadzą nas zobowiązania sojusznicze” - podkreślił Andrzej Duda.

Ze słowami tymi zgodził się również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił, że po latach zaniechań polska Marynarka Wojenna wymaga modernizacji, między innymi z ramach programu okrętów podwodnych Orka. Powiedział, że rząd realizuje programy dotyczące wzmocnienia potencjału polskiej marynarki wojennej i czuje odpowiedzialność za bezpieczeństwo kraju.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że dowództwo Marynarki Wojennej wróci z Warszawy do Gdyni, gdyż - jak podkreślił - „tu jest jego miejsce”.

W święto Marynarki Wojennej RP w Gdyni odsłonięto Pomnik Polski Morskiej, oddano też salut świąteczny z pokładu ORP Błyskawica.

IAR/ez