W Koszalinie trzeci dzień trwa akcja rejestracji w bazie dawców szpiku DKMS. Jest to akcja pomocy 19-letniemu Filipowi Gonciarkowi, który zachorował na ostrą białaczkę.

Wolontariusze pracują we wszystkich parafiach w Koszalinie, centrach handlowych, na Rynku Staromiejskim i w Parku Książąt Pomorskim. Jednym z wolontariuszy jest Patryk Sołtysiak, instruktor ZHR: - Organizujemy akcję przede wszystkim dla naszego przyjaciela, którego znamy od wielu lat, z którym wiele przeżyliśmy. Ale szpik oddajemy także dla wszystkich tych, którzy będą go potrzebować.

Wolontariusze pracują nawet po kilka godzin dziennie. Uczestnicy trwających w mieście Dni Koszalina chętnie odwiedzają czerwone namioty fundacji: - Cała procedura trwa około 10 minut. Do zarejestrowania się namówił mnie narzeczony, który stwierdził "chodź zrobimy dobry uczynek".

Filip Gonciarek jest absolwentem Technikum Elektronicznego w Koszalinie. Od wielu lat działa na rzecz miasta i całej diecezji: jest instruktorem ZHR, założył koszalińską szkołę modlitwy dla młodych, wielokrotnie angażował się i rozpoczynał różne działania charytatywne.

AW/ez