fot. archiwum PRK
Niemal dwadzieścia razy w ciągu dwóch godzin strażacy wyjeżdżali do interwencji. Najczęściej musieli usuwać powalone drzewa, które blokowały przejazd. Wzywani byli także do interwencji związanych z zerwanymi elementami dachów.

Niebezpiecznie jest także na drogach regionu. Silny wiatr potęguje powstawanie burzy piaskowych. Dodatkowo w powietrzu unosi się tzw. pył saharyjski, czyli drobinki piasku naniesione znad Afryki. To sprawia, że zwłaszcza poza miastem widoczność na drogach jest chwilami mocno ograniczona.

- Burze piaskowe są bardzo rzadkim zjawiskiem w naszym regionie. Najczęściej występują w „suchej porze” - podkreślił synoptyk Krzysztof Ścibor. Dodał również, że wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 80 kilometrów na godzinę.

Saharyjski pył dotarł nad Polskę i będzie się utrzymywał nad naszym krajem do końca tygodnia. Najbardziej widoczny będzie na oknach domów i samochodowych karoseriach.

IMGW wydało także specjalne ostrzeżenia dla sześciu województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego.

Niebezpieczny wtorek w powiecie szczecineckim. Silny wiatr i tzw. pył saharyjski dają się we znaki

Na krajowej "jedenastce, w okolicach Szczecinka, nasz reporter Mateusz Sienkiewicz, napotkał prawdziwą, pisakową burzę Zamiecie spowodowane są brakiem opadów od dłuższego czasu, co następnie spowodowało wyschnięcie wierzchniej warstwy gleby. Synoptycy apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Chwilami widoczność może być ograniczona niemal do zera. Więcej na: http://prk24.pl/42319182/niebezpieczny-wtorek-w-powiecie-szczecineckim-silny-wiatr-i-tzw-pyl-saharyjski-daja-sie-we-znaki

Opublikowany przez Polskie Radio Koszalin Wtorek, 23 kwietnia 2019

ms/ak/IAR/rż

Posłuchaj

Krzysztof Ścibor, synoptyk