fot. Grażyna Preder
Koszalin gości miłośników twórczości Włodzimierza Wysockiego. Przyjechali z całej Polski, a także Rosji, Białorusi, Gruzji, Ukrainy, Czech i Izraela.

Wśród gości jest Michał Jagiełło, wybitny tłumacz literatury rosyjskiej: - Wysockiego i jego twórczość poznałem po studiach. Kiedy pojawiło się podziemie i podziemne wydawnictwa poproszono mnie, żebym przetłumaczył jakieś jego piosenki. Od tego się zaczęło. Wysoki jest wyjątkowy, bo kiedy śpiewa to odbiorca ma wrażenie, że śpiewa tylko dla niego.

W CK 105 odbywają się projekcje filmów, wystawy, koncerty oraz dyskusje - wszystko pod znakiem 80-tych urodzin rosyjskiego barda. To data upamiętniana na całym świecie, także na Białorusi, skąd przyjechała Irina Szepielewicz: - U nas w Brześciu kilka stowarzyszeń robi dni Wysockiego. Ale imprezy upamiętniające jego życie i twórczość Wysockiego organizowane są także w wielu innych białoruskich miastach.

Gala finałowa Koszalińskich Spotkań z Wysockim odbędzie się w niedzielę o godzinie 19:00 w Teatrze Variete Muza, gdzie wystąpią Marian Opania i Aleksander Trąbczyński.

Imprezie patronuje Stowarzyszenie "Nasz Wysocki' im. Marleny Zimnej. Dla wszystkich chętnych - wstęp wolny.

gp/ar

fot. Grażyna Preder

Posłuchaj

Michał Jagiełło, wybitny tłumacz literatury rosyjskiej
Irina Szepielewicz