fot. flickr
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział, że musimy podnieść standardy etyczne polskiego sądownictwa, by sędzia kojarzył się z zaufaniem i bezstronnym wyrokiem. Tak prokurator generalny skomentował wczorajszy wyrok Sądu Najwyższego, który przywrócił do zawodu szczecińskiego sędziego.

Minister sprawiedliwości powiedział, że w polskim prawie nie ma miejsca na takie decyzje sądów. „Musimy skończyć z myśleniem ludzi, którzy stawiają się ponad prawem, dlatego też w najbliższym czasie przedstawię projekt zmian ustawy o ustroju sądów powszechnych”, zapowiedział Zbigniew Ziobro. Na mocy prawa szemrani sędziowie „będą automatycznie eliminowani z zawodu”. „Nie ma miejsca dla sędziów złodziei w polskim sądownictwie”, oznajmił Zbigniew Ziobro.

Jak powiedział prokurator generalny, wyrok Sądu Najwyższego tylko potwierdza, że „Polska potrzebuje reformy sądownictwa”. „Wprowadzimy Izbę Dyscyplinarna, gdzie trafią ludzie godni zaufania, ludzie, którym zależy na dobrym wizerunku polskiego sądownictwa” - tłumaczył Zbigniew Ziobro.

30 czerwca 2016 r. sędzia Sądu Okręgowego w Szczecinie ukradł element wkrętarki, którego cena nie przekraczała 100 zł. Sąd w Gdańsku wydalił Pawła M. z zawodu. Decyzję tę uchylił Sąd Najwyższy. Teraz sędzia Paweł M. będzie mógł rozstrzygać w sprawach.

IAR/ez